Het ligt in de bedoeling de resten van de trap uit elkaar te nemen en met gebruikmaking van het goede oude materiaal de trap weer in dezelfde vorm op te bouwen. De uitvoering van deze werk zaamheden is thans in voorbereiding. De Ned. Herv. Kerk staat nog geregeld in het wa ter; bij hoog tij tot circa i meter. Hoewel men, spoedig na de ramp, heeft getracht het gebouw van binnen door het aanbrengen van kistdammen voor de toegangen droog te krijgen, is gebleken, dat nog steeds water de kerkruimte binnendringt. De vloeren in kerkruimte en koor zijn op verschil lende plaatsen verzakt en zullen opnieuw moeten worden gelegd; enkele banken zijn ontzet. Dreischor Na het droogmaken van de polder om Dreischor is de kerk onmiddellijk schoongemaakt. Alleen enige kleine verzakkingen werden geconstateerd in de vloer. De beide marmeren grafmonumenten voor de Gebrs Ockerse en Mr Pieter Mogge staan op een verhoogd gedeelte en zijn niet met het zeewater in aanraking geweest. Ook het aardige Raadhuisje, dat minstens i meter in het water heeft gestaan, heeft enige schade aan het meubilair. aan enkele banken, terwijl in het koorgedeelte een later ingebouwde binnenmuur is verzakt. Ook aan het meubilair in de kerk van Oude-Tonge is enige schade ontstaan. Hetzelfde is het geval te Den Bommel. In Goedereede moest een gevel aan de haven wor den gestut. Hoewel dit perceel niet als monument is aangemerkt, is behoud van de gevel van belang in verband met de plaats in het havenbeeld. Schouwen en Duivenland Op dit zwaar getroffen eiland is de aan de monu menten toegebrachte schade het grootst. fferikzee Het pand ,,De Witte Swaen", gelegen aan de oude Haven, met een pilastergevel uit 1658, is met het aangrenzende Vrijpoortje uit 1643 geheel inge stort, als gevolg van het ondermijnen der funda menten door het we ter. Daar het beeldhouwwerk weinig geschonden is, overweegt de eigenaar het pand weder op te bouwen met gebruikmaking van de oude materialen. Aan de Nieuwe Haven is het pand D 14 ingestort en van het eenvoudige huisje Nieuwe Haven hoek Karsteil is het achtergedeelte vernield. Het geveltje zal vermoedelijk wel behouden kunnen blijven. De z.g. Godskamerfjes, een schilderachtige reeks van 13 oude huisjes, eigendom van de N.H. Ge meente, staan thans droog, doch ze hebben zoda nig geleden, dat ze waarschijnlijk niet behouden kunnen worden. Van de oude vestingmuur bij de Noordhavenpoort is een gedeelte ter lengte van circa 15 m afge brokkeld Brouwershaven Het bordes van het Raadhuis is tengevolge van ondermijning door het water zwaar beschadigd; de rechtervleugel is geheel weggespoeld en de lin- xer vertoont ernstige scheurwerkmg. jolo j \ylsse 80 v4. /r VA Slot Moermond bij hoog water foto J. Wisse 1 Serooskerke (Schouwen) Ned Herv. Kerk in het water

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 12