deze bloesem des levens heeft Goddank in cij fers nog geen vorm gekregen. Dat is haar kracht, haar geur en haar bekoring, maar helaas, bij de huidige macht en in dit stadium der economie, ook haar noodlot. De bossen rond de kastelen worden gekapt (geld!), de gronden en de mensen daar op worden van het kasteel vervreemd (kunnen productiever gemaakt worden), de fiscale politiek legt ondraaglijke lasten op (belastingdruk zonder cultureel respect) en zo worden de monumenten, die onze kastelen zijn, noodgedwongen verlaten door hen, die er door banden des bloeds en diep gewortelde traditie mee verbonden waren. Dan is als het ware het hart uit dit lichaam gesne den. In vele gevallen zal het kasteel dan te gronde gaan, in andere gevallen blijft het een hulsel met nieuwe bewoning en verliest het totaal zijn karak ter, zijn stijl, zijn schoonheid. Thans is het reeds zo, dat de bewijzen van deze „ontwikkeling" in groter getale zijn aan te wijzen dan die waar de kastelen volgens roemvolle traditie bewoond kon den blijven. In dat laatste geval vrage men niet ten koste waarvan dit geschiedt en hoe lang nog dat is vol te houden. Er is dus alle reden voor Heemschut om met een kastelennummer uit te komen. Het biedt de gele genheid te wijzen op dit grote probleem, dat om Uw belangstelling schreeuwt en een oplossing be hoeft. Het biedt ook de gelegenheid om te wijzen op instellingen, die er naar streven de nood der kastelen te lenigen. En dan denken wij in de eerste plaats aan de Nederlandse Kastelenstichting, wier Directeur J. H. E. Baron van Nagell in dit num mer een beroep doet op Uw daadwerkelijke mede werking. Het is de landelijke vereniging op dit ge bied, die zich in het bijzonder ontfermt over onze kastelen en die als zodanig aanspraak kan maken op Uw warme belangstelling. Zij vertrouwt uiter aard, dat die zich ook stoffelijk zal uiten. Men kan deze stichting een donatie verstrekken, maar ook met een jaarlijkse bijdrage haar invloed versterken. Haar gironummer is 334513. Bankrekening: Rot terdamse Bank, Doorn. Zij is gevestigd te Doorn, Huize Doornveld. NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden tce: H. J. van der Leeuw, Amsterdam; J. P. J. A. B. Marx, Amsterdam; C. D. Kikkert, Amsterdam; A. I. J. M. Schellart, Wassenaar; J. A. Hooykaas, Rotterdam, fa. Aan nemingsbedrijf Holleman Zonen, Santpoort; M. P. Voüte, Baarn; M. N. Ramakers, Sittard; H. A. Kahle, Amsterdam; Mr P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Olterterp; Dir. N.V. Ver kooplokaal „Frascati", Amsterdam; W. van Strik, Aalst, N.Br.; G. E. Weert, Amsterdam; Bissch. Kweekschool, Roermond; M. R. baron Bentinck tot Buckhorst, OmmenMr M. C. Bergsma, Hen gelo; H. Blenken Blijdenstein, Oldenzaal; Mej. M. Bordes, Hilversum; J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk van Diepenheim, La Tour de Peilz, Zwitserland; Johs. ten Cate Jr., Almelo; Ir W. K. van Oppen, 's-Gravenhage; A. C. Meyling, Hen gelo; A. Wevers Jr., Enschede; J. G. G. Ledeboer, Enschede. Als gewoon lid traden toe: Hydrobiologische Vereni ging, Amsterdam; Stichting „Bolswards Historie", Bolsward; Stichting Streekbelangen Oostelijk Gel derland, Zutphen. LEDEN WERVEN Leden werven voor de Bond Heemschut blijkt niet moeilijk. Op het secretariaat Singel 512 te Amster dam ligt propagandamateriaal voor U gereed. Met gegevens uit ons orgaan, aangevuld met argumen ten uit eigen ervaring, kost het weinig inspanning in Uw kennissenkring anderen te overtuigen hoe noodzakelijk het is voor het behoud van de schoon heid van ons land, dat zij de Bond Heemschut ko men versterken. Het lidmaatschap voor particu lieren bedraagt slechts ƒ7,50 per jaar. Alle leden ontvangen het geïllustreerd orgaan gratis. 40 Ruïne van Valkenburg (L foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 8