Ton Koot INTERNATIONALE STUDIE VAN KASTELEN Uitgaande van de overweging, dat kastelen, ker ken, kloosters, moskeeen en tempels de levende ge tuigenissen zijn van de middeleeuwse wereld, dat daarvan de kastelen behoren tot de historische mo numenten, die het meest de verbeelding prikkelen en dat hun positie op het terrein van de wetenschap op generlei wijze overeenstemt met hun historische belang en ook niet met de rol, welke zij vervullen in.de verbeeldingskracht van het grote publiek, is besloten tot de oprichting van een internationaal kasteleninstituut. Het heeft zijn zetel in Zwitser land in het kasteel Rapperswil, aan het Meer van Zurich gelegen. De stichting kwam in 1949 tot stand. De officiële aanduiding is I.B.I., Internationales Bur- genforschung-Institut. In de Franse en Engelse taal wordt de instelling betiteld: Institut International des Chateaux Historiques en International Castle Research Instilute. Het insLituut stelt zich ten doel in alle landen het onderzoek en de conservatie op het gebied der „castellologie" aan te moedigen en te coördineren, te waken voor de internationale beveiliging der cas- tellologische monumenten, zowel in vredes- als in oorlogstijd. Het instituut beoogt zich in de ruimste zin des woords bezig te houden met alles wat van betekenis kan zijn ter ontwikkeling van de castellologie. Het instituut wil een internationaal castellologisch documentatiecentrum stichten. Het zal zich kun nen verzekeren van belangrijke monumenten op dit gebied alsook van verzamelingen en het zal tij delijke of permanente tentoonstellingen organi seren Het instituut is gemachtigd te verwerven, in biuik- leen te nemen of het vruchtgebruik te verkrijgen van roerende en onroerende goederen. Gewone leden kunnen zijn: a) centrale openbare be stuurslichamen, b) provinciale en plaatselijke open bare bestuurslichamen, universiteiten, akademien, openbare of particuliere wetenschappelijke instel lingen en organisaties, die zich met de castellologie bezighouden. Buitengewone leden kunnen zijn: c) ereleden, d) cor respondenten, e) groepen,/) individuelen. De organen van het instituut worden gevormd door a) de algemene ledenvergadering, b) het bestuur, c) het bureau, d) de kascommissie. Het dagelijkse besiuur benoemt een wetenschappe lijke raad, die richtsnoeien geeft voor de weten schappelijke arbeid van het insti.uut. Het bureau is het uitvoerende orgaan van het in stituut en wordt geleid door een wetenschappelijk en een administratief directeur. Tweejaarlijks, maar minstens vierjaarlijks wordt een congres gehouden In 1952 was dit in Belgie, in 1954 zal dit in Marokko zijn. Nederland is in het bestuur van het I.B.I. verte genwoordigd door de heren Jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en J. H. E Baron van Nagell, directeur van de Nederlandse Kastelen stichting. Eerstgenoemde maakt tevens deel uit van de wetenschappelijke raad. Het was ons een genoegen met medewerking van het Ministe rie van O K en W. in de ge legenheid te zijn gesteld in Mei van dit jaar het kasteel Rap perswil te bezoeken en aldaar uitvoerige besprekingen te kun nen voeren met de beide direc teuren, de heren H. Graaf de Caboga en A. W. Naegeli en nader te kunnen kennis maken met het I.B.I. Er is een begin gemaakt met een bibliotheek en een weten schappelijke documentatie, bo vendien hebben reeds verschil lende publicaties het licht ge zien, waaronder het Bulletin, dat vooralsnog onregelmatig 73 De Cannenburgh te Vaassen (Gld.) thans foto George Fhpse

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 41