Ton Koot KASTEEL EN PUBLIEK De meest bezienswaardige historische kastelen zijn ongetwijfeld die, welke tot op de dag van heden door oude families bewoond zijn en daar in hun meubilering, hun kunstbezit, hun bibliotheken en archieven het stempel van dragen. Helaas is het in die gevallen veelal niet mogelijk het kasteel te bezichtigen. Maar is men een serieus belangstellende en bezit men een goede introductie dan kan men, naar mijn ervaring, rekenen op een hoffelijke ontvangst en welwillende toelichting. Nu het door het economische beleid der lands regering, dat zonder twijfel tekort is geschoten in het materialiseren van de erkenning der culturele waarde dezer kastelen, voor particulieren welhaast onmogelijk is geworden deze burchten op waardige wijze te bewonen en dus in stand te houden, wordt het ook steeds moeilijker op deze wijze met kastelen kennis te maken Wel is enige verlichting in lasten voor deze kasteelbewoners gekomen door de maat regel, dat men in de personele belasting wordt te gemoet gekomen, indien men over zoveel en zulke waardevolle kunstwerken beschikt, dat de verza meling erkend wordt door de Minister van O. K. en W. en men zich verplicht op introductie, op bepaalde tijden en voor een beperkt aantal bezoe kers zijn verzameling ter bezichtiging open te stellen. Op die wijze kunnen o.m. de volgende kastelen voor hen, die in het bezit zijn van een introductie, bezocht wordenrespectievelijk na schriftelijke aanvraag (postzegel voor antwoord insluiten). De met een gemerkte kastelen hebben interessante kunstverzamelingen, welke met introductie te be zichtigen zijn. Kasteel Amerongen te Amerongen (U) Eig: Erven G. J. G. C. Graaf van Aldenburg Ben- tinck Te bez.: Maandag, Woensdag en Vrijdag van io.oo-i2.oo uur en van 14.00-16.00 uur Kasteel Croy te Stiphout (N.Br.) Eig.Alg. Armen van Stiphout Te bez.Op verzoek Kasteel Eysden te Eysden (L) Eig.R. R. E. M. J. G. Gravin de Liederkerke Te bez.Huis en tuin Kasteel Heyen (L) Bewoner: Peter Roovers Te bez.na aanvrage Kasteel Hoensbroek Eig.Staatsmijnen Te bez.Speciale tentoonstellingen Kasteel Hom te Hom (L) Eig.R. Magnée de Horn Te bez.Met speciale vergunning van bewoner Huize de Kamp te Neede (Geld.) Eig.Mevr. de Wed. A. Becking-Bonnehuis Te bez.Op verzoek Kasteel Mheer (L) Huis en tuin te bezichtigen op aanvraag Kasteel Middachten te De Steeg Eig.W. F. C. H. Graaf Bentinck en Waldeck Limburg Te bez.: Dinsdag en Vrijdag van 14.00-17.00 uur Kasteel Nijenhuis, 1 km ten O. van de Gem. Die- penheim (O) Eig.Lod. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis 'Te bez.: Met speciale aanbeveling Kasteel van Ooyen te Ooyen (L) Eig.N.V. Jos van Liebergen Te bez.Op verzoek Kasteel Rechteren te Dalfsen (O) Eig.A. R. Z. Graaf van Rechteren Limpurg Te bez.: Maandag, Donderdag en Vrijdag van 9.30-11.30 uur Kasteel Rhynhuysen tejutphaas Eig.M. R. van der Molen Te bez.: Maandag, Dinsdag en Woensdag van 10.00-12.00 uur 55 y Orangerie van kasteel Twickel foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 23