m Lunenburg, Vleuten en Heemstede; onder de Friese Stinsen; in het Brabantse: Onsenoort, Loon op Zand, in het Limburgse; kortom, waar we maar rondkijken. Meestal gebouwen op een vierkant, va ker nog op een rechthoekig grondplan. Een enkel woord op deze plaats over de Groninger borgen. Zij zijn vrijwel alle verdwenen, maar oude afbeeldingen en een enkele plattegrond geven de indruk, dat we in beginsel met het type „hall- keep" te doen hebben Hoog opgaand muurwerk op een rechthoekig grondplan wekt vaak de indruk van een torenachtig gebouw Het merkwaardige is, dat de smalle zijden eindigen in topgevels. Klaar blijkelijk hebben de bouwers afgezien van een om lopende weergang achter een borstwering met kan telen. Deze omstandigheid verhoogt de verdedig baarheid van het gebouw niet bepaald. Wellicht moet men hier uit afleiden, dat de bekende typen, zoals Dijksterhuis en Leilens, vrij laat ontstaan zijn; in een tijd, waarin de ontwikkeling van het vuur wapen de verdediging vanuit de hoogte vrijwel nut teloos maakte. Om de gedachten te bepalentwee de helft van de 15de eeuw. Op het eind van de veertiende eeuw ontstond de woontoren Deverals bouwval trekt de steenklomp even ten Zuiden van Lisse nog steeds de aandacht van de voorbijgangers Het bijzondere van Dever ligt hierin, dat het overigens rechthoekige gebouw een ronding naar de zijde van de vroegere voor burcht toekeert; naar de aanvalszijde dus De toe gang, nu recht door de muur lopend, heeft oor spronkelijk een bocht gemaakt, zodat men eerst via een zijportaal de toren kon betreden. Men was dan ook meteen in de huiskamer Schouw en gemak verborgen in een raamnis ontbreken ook hier niet. Aan de buitenzijde ontwaart men met enige moeite een grote ijzeren haak boven de linkerhoek. Die van rechts is verdwenen. Aan deze haken werd het zware eiken luik gehangen, dat in tijden van belegering de reeds vrij grote vensteropeningen moest afsluiten. De kelder kreeg licht door smalle spleten, die ook als schietgat dienst konden doen. Een broodoven, in de dikte van de muur, wijst erop, dat de kelder als keuken gebruikt kon worden. Het gewelf is technisch merkwaardig, omdat het van tongewelf naar de voorzijde de ronde buitenkant van de toren in een koepelgewelf overgaat. Van de hoofdverdieping leidde een muurtrap naar een volgende, waar wederom een schouw de bewoon baarheid verhoogde. De overblijfselen van het ge welf herkent de deskundige duidelijk als latere toe voegsels. Zo zien we dan in de woontoren van Dever een leerrijk en nog vrij volledig exempel van een verre nakomeling der aloude donjons, die als ontzag wekkende getuigen van een mysterieus verleden ook de moderne toerist nog vermogen te boeien. Dit geldt in de eerste plaats voor strenge gevaarten als Loches, maar tevens voor de minder grootse, doch niet minder belangwekkende overblijfselen van onze burgerlijke architectuur ALGEMENE LEDENVERGADERING Reeds nu maken wij er onze leden op attent, dat de algemene Ledenvergade ring zal plaats vinden (zoals gewoonlijk) op de eerste Vrijdag in September. 54 S i Kasteel en Publiek foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 22