was stellig een woontoren, omgeven door een gracht. Deze dateerde waarschijnlijk uit het begin van de veertiende eeuw en behoorde daarom be slist niet tot de oude donjons, noch behoeft men er een zeldzaamheid in te zien. Zeer oud was ongetwijfeld de grote toren op het Valkhof te Nijmegen Of hij echter nog uit de da gen van Karei de Grote dateerde, kan na de gron dige afbraak in de 18de eeuw niemand meer be palen. Bij het onderzoek van de kasteelheuvel te Kessel tussen Roermond en Venlo op de linker Maas oever in de zomer van 1951traden er wel zeer merkwaardige feiten aan het licht. De bouwval van de huidige burg ligt op een ongeveer 9 meter hoge heuvel, die in meer dan één periode bleek te zijn ontstaan In de kern lag het nog meters hoge be nedengedeelte van een vierkante toren verborgen. De muren waren meer dan 2 m dik en de zijden, van buiten gemeten, omstreeks 14 m lang. Hoog boven de vloer brachten smalle spleten enig licht in de ruimte, die zeker als bergplaats, niet als woning gebruikt werd. Het verrassende was wel, dat deze toren niet op een hoogte heeft gelegen, maar op de begane grond. Nadat de donjon als versterking op gegeven werd, heeft men het overblijfsel aangeaard en volgestort. Dit was de eerste étappe. Een volgen de generatie vergrootte de kern tot de bestaande heuvel. Üeze gang van zaken is niet zo ongewoon als het lijkt Reeds Holwerda stelde vast, dat in de burcht heuvel van Leiden enkele meters beneden het hui dige niveau zich een woonlaag bevindt, die even eens een belangrijke periode in het bestaan van de versterking zou kunnen vertegenwoordigen. We weten er nog te weinig van en kunnen dus niet zeg gen, of er op dit dieper gelegen vlak een woontoren en/of een palissadering gelegen hebben. Door re cente onderzoekingen in de heuvel van Hoch- staden, gelegen in het dal van de Erft, niet ver van de Limburgse grens, zijn vergelijkbare verschijn selen bekend geworden. De oudste nederzetting lag hier op de begane grond. Dan ontstaat er een kernheuvel met houten huis Een volgende periode brengt de grote heuvel met een tufstenen toren. Nog treffender overeenkomst ligt in het geval -van Meurs, waar eveneens een toren in de kern van de ophoging verborgen was In het Westen van ons land is een prachtig voorbeeld te vinden van een toren op een heuvelOostvoome Dat wil zeggen, van de toren bestaat nog maar vier meter metsel werk in de grond De ontgraving in de jaren der tig heeft het mogelijk gemaakt in de geschiedenis van de burg twee perioden te onderscheiden, welke gepaard gingen met een ophoging Oorspronkelijk schijnt de toren beschermd te zijn door een palis sadering Hij lag ook toen hoger dan zijn omgeving, want de kern van de heuvel is natuurlijk; een oud geïsoleerd binnenduin, waarvan het hoogste punt tot ongeveer 7 meter boven de waterspiegel reik te. De donjon van Oostvoorne draagt alle kenmerken van een versterkte woontoren. Zoals bij vele bui tenlandse donjons ontdekken we hier een aange bouwde traptoren met portaal; de toegang valt derhalve uitstekend te verdedigen Zijn muren van 2 60 m dikte bieden een behoorlijke bescherming De woonruimte meet ongeveer 7 50 m in het vier kant De kelderverdieping, overwelfd geweest met een koepelgewelf, lag half in de grond Misschien was de keuken hier ondergebracht. Lichtnisjes, zo als we ze van elders kennen, zijn in elke wand uit gespaard Twee sleuven aan de buitenzijde van de Oostwand, 40 a 60 cm breed, vormen de over blijfselen van de afvoerkanalen; zij verraden het bestaan van minstens nog twee verdiepingen bo ven de kelder Eenzame woontorens op een heuvel zijn er zeker meer geweest dan alleen in Oostvoorne Op de hoogte te Huissen, bij Arnhem, stond een ronde torende heuvel van Wijnandsrade en de berg van Troje, bij Borsselen, hebben torens gedragen. Maar, gelijk boven uiteen gezet, de heuvelburg het chateau a motte blijkt op den duur meer na- dan voordelen te bieden en de donjons verhuizen naar het vlakke land Zo is het ook gegaan in Rhe- nen De vader van bisschop Godfried stichtte een versterking op een zandplaat in een moeras aan de Achterberg. De Geldersen verbrandden zijn huis, maar Godfried bouwde samen met zijn broeder 50 Sterkenburg aan de Langbroekse Wetering foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 18