chieven worden opengelegd, namen van zulke mi litaire of half-militaire deskundigen genoemd als de ontwerpers en uitvoerders van bouwwerken tenplat- telande Soms zijn het namen, die door werken in andere delen des lands bekend zijn, als die van de militaire ingenieur P W Schonck, die in de heer lijkheden en op de landgoederen van Prins Willem V behalve als architect ook als tuinontwerper is werkzaam geweest Hij ontwierp ook het verdien stelijke huis Verwolde, gem Laren, in 1776, in een voudige Lod XVI-stijl, dat door latere wijzigingen (een stoep, een terras op zijde, een verhoogd dak, een aangebouwde toren) in zijn verhoudingen ver loren heeft maar in zijn gevelopstanden en in zijn interieur toch nog een indruk van de oorspronke lijke toestand geeft. De ingenieur Lalane de Duthay heeft voor kasteel Bergh, na de brand van 1735, verbouwingen en herstellingen ontworpen, die zijn uitgevoerd in 1736-1738 door de „land meter" Gerrit Ravenschot, die ook in 1746 de toren der Ned Herv Kerk te Terborch heeft gebouwd. Een collega van deze Ravenschot, de landmeter Isaac van den Heuvel, van wie Ra venschot in 1743 de kern van het landgoed de Kieftskamp te Vorden kocht, wordt ook genoemd „opzichter van 's lands fortifica tiën" en „architect der Graaf schap Zutphen". Vermoedelijk had ook Ravenschot, die een offi ciersweduwe huwde, een dergelij ke, half-militaire functie en was hij dus de officier-ontwerper van Huis „De Kieftskamp" het werk op Bergh goed bekend Wij moeten dus, wanneer wij bij goed ontworpen landhuizen naar de ontwerper-uitvoerder zoeken, denken aan deze ingenieurs, die ook bij de bouw voor particulieren vaak betrokken bleken. Dat sommigen dier ingenieurs een zeer goede repu tatie als architect hadden, blijkt wel uit het feit dat later de voormalige kapitein-ingenieur J van Wes tenhout (die in 1791-1794 het Brielse raadhuis had verbouwd) met Thibault en Van der Hart de com missie vormde voor de bouw van een nieuw aca demiegebouw op het terrein van de buskruitramp te Leiden Reeds werd genoemd het landgoed Kieftskamp, eigendom van Gerrit Ravenschot sinds 1743 Daarop werd omstreeks 1776 voor zijn enige doch ter Isabella Geertruid, gehuwd met de rentmeester Johan Hendrik Brass, een niet groot en eenvoudig maar zeer verzorgd buitenhuis gebouwd, dat nog als een ongeschonden deel van het later vergrote huis bewaard is. Gerrit Ravenschot zelf was in 1767 overleden, zodat hij niet als de ontwerper in aanmerking komt Wanneer wij weten, dat Isabella's halfzuster An- tonia Johanna Ooms sinds 1736 gehuwd was met Mr Jan Hubert van den Heuvel, die het als inge nieur tot de rang van luitenant-kolonel bracht, dan mogen wij aan de mogelijkheid, zo niet aan de waarschijnlijkheid denken, dat wij in hem de ontwerper kunnen zien. 48 Kasteel Amerongen foto Ton Koot ■IMW IH1TEF TWIT truitu rw»

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 16