Op een kopergravure van i 1730 is op de plaats van de brug een „pijp" te zien Een echte pijp met gemetselde boog is voor het verkeer te hinderlijk, maar omdat een geheel vlakke brug met rechte leu ningen in het dorp niet zou voldoen, wordt over wogen, de zijkanten op te metselen, zodat het zij aanzicht zo wordt, dat het geheel de indruk geeft van een pijp. Deze toelichting op de plannen van het Gemeentebestuur van Gaasterland is gerust stellender dan zich aanvankelijk liet aanzien Achlum. De Gemeenteraad van Franekeradeel be sloot de opvaart te dempen, ondanks ons adres. Westzaan. Ook Westzaan overweegt nu demping van de wegsloot. Een onderzoek van de zijde van Heemschut is gaande. Spaarne ontsierd Het aantrekkelijke landschapsbeeld, dat het Spaar ne biedt ter plaatse van de Cruquius in de richting van het Noorden wordt ernstig verstoord door de vuilnisbelt van Heemstede, een onhygiënische hoop van kolossale afmetingen, welke practisch het gehe le uitzicht op Haarlem en de St Bavo belemmert. Deze ontsiering wordt nog beklemtoond door het voornemen er een rioolwater-zuiveringsinstallatie met een tank van 9 m hoogte en 11 m doorsnee naast te bouwen De Bond Heemschut en diens commissie de W.I.L. hebben zich terzake tot Gedeputeerde Staten van Noordholland gewend met verzoek het daarheen te willen leiden, dat de zuiveringsinstal- Jatie 200 m ten Westen van het geprojecteerde punt wordt gebouwd en de vuilnisbelt wordt opgeruimd Het amphitheater in de Plantage te Schiedam Een interessante ontwikkeling neemt de situatie te Schiedam Hangende de uitspraak van de Kroon is de gemeente Schiedam vast begonnen met de bouw van een amphitheater in de Plantage, waar tegen de Bond Heemschut zich in een uitvoerig be toog gekeerd had. Enige omwonenden hebben de Gemeente en de Schiedamse Gemeenschap in kort geding gedaagd om deze bouw stop te zetten. De President van de Rechtbank te Rotterdam heeft thans voorlopig verboden om tot het bouwen van dit amphitheater over te gaan, aangezien hij van mening is, dat „een openluchttheater, dat omvat abri's en toiletten, over een lengte van 9 m, een breedte van 25 m en een hoogte van 2,10 m, toch stellig niet valt te rangschikken onder de categorie van kiosken, wachthuisjes, transformatorgebouw tjes (waarbij dus bepaaldelijk gebouwen voor dit doel werden uitgesloten) en dergelijke kleine bouw werken, doch eerder valt aan te merken als een flink bouwwerk, door gedaagden zelf strijdig ge noemd met de geldende bouwverordening." De Nederlandse kastelen Het volgende nummer van Heemschut zal geheel gewijd zijn aan de Nederlandse kastelen Reeds werden belangwekkende artikelen van vooraan staande deskundigen op het gebied der Nederland se kastelen ontvangen. Voor wenken of foto's welke voor dit nummer van belang kunnen zijn houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Onze lezers worden uitgenodigd in hun omgeving de aandacht te vestigen op dit kastelennummer. Zij die zich thans nog als lid van de Bond Heemschut opgeven (min 7,50 per jaar) ontvangen, behalve dat uitgebreide kastelennummer, bovendien dit Twentenummer en het Febr no van ons orgaan, zolang de voorraad strekt. Ons ledental neemt, niettegenstaande de ongunst der tijden ten aanzien van lidmaatschappen, nog steeds toe, tóch is ons aantal nog te gering om de kracht te ontplooien welke nodig is om een aantal dempingen, slopin gen en ontsieringen ten koste van het stads- en landschapsschoon voldoende te bestrijden Door de aansluiting van meer leden worden wij moreel en financieel beter toegerust. Wij rekenen daarbij op uw medewerking 20 De Luts te Balk (Fr.) foto A. G. M. Boost Kasteel Twikkel. foto T.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 8