De Orangerie te Heemstede toch ge sloopt! De verbouwing van de monu mentale Orangerie van het buiten Meer en Berg in het huidige Groe- nendaal te Heemstede, zoals de gemeenteraad dat had gedacht, heeft plotseling een andere wen ding gekregen. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland konden zich met deze verbouwing, welke het karakter van de Orangerie zou schaden, niet verenigen. Zeer ken nelijk had deze afwijzing de be doeling het behoud van de Oran gerie te bevorderen. Waarschijn lijk hadden Gedeputeerden hier voor ogen, de morele plicht welke het gemeentebestuur van Heem stede had om dit gebouw te be houden met het oog op de belang rijke provinciale subsidie welke het destijds gemd had ter aankoop van dit ge bouw met terrein ter uitbreiding van het park Groenendaal. Als reactie hierop werden meteen de slopers naar de Orangerie gezonden, die het in kor te tijd volledig amoveerden sloopvergunning was hiervoor immers verstrekt door de Minister van O.K. en W. Het komt ons voor, dat hier iets niet in de haak is en de Orangerie daarvan het wil loze slachtoffer is geworden: Dat is jammer en, wat erger is, een nooit meer te herstellen fout. Kans op behoud van Beeckesteyn Ook voor Beeckesteyn was een sloopvergunning verstrekt. Hier liep de procedure echter geheel an ders. De Raad der gemeente, eerst in de mening, da t het buiten onherstelbaar was en te kostbaar om te behouden, werd attent, mede onder aandrang van Heemschut om niet te overhaast te besluiten, waar nog redding mogelijk bleek. Toen de stelling: onherstelbaarheid, niet te houden bleek, wees de Raad het voorstel van B W terug met de uitno diging een nader onderzoek in te stellen en een nieuw plan voor te bereiden, waarbij, het behoud van Beeckesteyn onder ogen werd gezien In be grijpelijke spanning wachten wij de resultaten af. Dempingen Wartena. Gedeputeerden berichtten, dat zij hun standpunt, geen demping te Wartena, handhaven. Zij hebben er bij het Gemeentebestuur op aange drongen, de omlegging van de weg spoedig uit te voeren. Zjeriksee. Vóór de watersnood overwoog men te Zieriksee, de kant van de Nobelpoort, welke nog in het water staat, onder zand te bedelven. Aan de andere zijde was de stadsgracht al gedempt. Workum. De Gemeenteraad besloot de Diepe Dolte, gelegen in het verlengde van de reeds gedempte Dwarsnoord, te dempen en aan deze zijde een ruime toegangsweg te maken. Het verkeer ter plaatse is zo gering, dat een dergelijke ingrijpende wijziging niet nodig geacht moet worden De Bond Heemschut wendde zich tot Gedeputeerde Staten en gaf midde len aan om een afdoende verbetering van de situatie te verkrijgen zonder dat demping noodzakelijk wordt Demping zou een hoogst betreurenswaardig verlies betekenen. De troosteloze straat, welke de Dwarsnoord thans vormt, toont duidelijk aan, welke aesthetische mislukking hier te wachten staat. De Luts te Balk. Raadsleden deden de suggestie aan de hand, de Luts te dempen, de bomen te rooien, de verkeersweg midden door Balk te leiden, de stoepen te verwijderen en voor deze trottoirs te leg gen. Nu duidelijk is geworden, hoe de Prov. Water staat zich de oplossing denkt van de traverse door Balk van de secundaire weg KippenburgSloten staat de zaak gunstiger. Volgens het schetsplan wordt de brug te Balk op dubbele breedte gebracht met een vast brugdek van gewapend beton. De doorvaarthoogte blijft gelijk aan de tegenwoordige brug, zodat 9°% van de jachtjes er met gestre ken mast onderdoor zal kunnen varen. Alleen voor motorboten met hoge kajuitopbouw zal dit niet meer mogelijk zijn De bevaarbaarheid van de Luts zal dus enigermate moeten worden beperkt. 19 few i*,, Terwijl in ons vorige nummer nog de hoop werd uitgesproken op behoud van de Orangerie, toont deze foto hoe snel men handelen kan als het op slopen aankomt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 7