welzijn van Overijssel voor ogen, met succes mag samenwerken met diens redactie De Stormramp Ons vorige nummer was reeds ter perse, toen de stormramp ons land overviel en wel in het bijzon der de Zuidwest-kant Na de zorg voor de mensen en het vee en de inspanning om het verstoorde le ven weer in normale banen te leiden, gaan uiter aard onze gedachten uit naar verliezen, welke door deze nationale ramp zijn veroorzaakt In diepe be wogenheid denken wij dan aan de zware en onge lijke strijd, die door zovele honderden vergeefs ge streden is, een worsteling zo hevig en onverwacht, dat alleen nog maar aan lijfsbehoud gedacht kon worden. Tegenover de tragiek van de stormnacht kunnen wij slechts het hoofd in deemoed buigen, zoals op de Nationale Rouwdag door geheel het land zo treffend gebeurde Nu het opruimingswerk op grote schaal en met kracht ter hand is genomen staan wij voor de im mense materiele ruïne en de nog onpeilbare cultu rele schade. Zij houdt een ernstige waarschuwing in Zij leert ons, hoe door natuur- en oorlogsrampen het oude bezit aan cultureel belangrijk landschaps- en stadsschoon regelmatig en meedogenloos wordt aangetast Dat legt extra verplichtingen op ten aan- 18 zien van het overblijvende deel Daarom vertrou wen wij, dat bijzondere zorg zal worden besteed aan al die monumenten in de door de stormramp getroffen gebieden, die karakter en eigen sfeer be zitten en getuigen van de culturele ontwikkeling dezer streken Het is een eretaak en tevens een graadmeter voor ons culturele bewustzijn. Bij de grote sommen, welke zullen moeten worden uitge trokken voor het herstel van dijken en sluizen, we gen en huizen zal niet nagelaten mogen worden een extra bedrag te bestemmen voor het herstel en behoud van die bouwwerken, welke als monumen ten van geschiedenis en kunst moeten worden be schouwd en als zodanig het merg van de streek uit maken De wederopbouw-plannen te Amsterdam Diep onder de indruk van de stormramp, nam, in zijn vergadering van 4 Februari, de gemeenteraad van Amsterdam, vrijwel zonder slag of stoot, het besluit, de wederopbouwplannen voor de Joden- breestraat, Oostelijke eilanden, Nieuwmarkt, Wees- perstraat en het Bickerseiland goed te keuren Be duusd door de omvang van de ramp, was er weinig neiging om lang en diepgaand te discussieren over deze plannen. Intussen kunnen ook deze, bij strik te uitvoering, rampzalig blijken voor het stede- schoon van de hoofdstad In het bijzonder het plan Nieuwmarkt (w o de sloping van 60 monumen ten), dat eigenlijk een saneringsplan moet worden genoemd, is voor de oude stad catastrophaal, maar ook de bestemming van het oude Vlooienburg (het terrein tussen Amstel en Waterlooplein) tot indus trieterrein is noodlottig Een lichtpunt is, dat de af zonderlijke plannen nog aan de Raad zullen wor den voorgelegd en de wethouder de toezegging deed, op desbetreffende verzoeken uit de Raad, om bij de definitieve vaststelling der plannen, overleg te plegen met de oudheidkundige verenigingen, welke geadresseerd hebben. Volksdans te Ootmarsum foto T K. De industriële zijde van Twente. foto T.K. Beeld uit Twente. foto T.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 6