Het huis bergt sinds kort een be langrijke kunstcollectie; men kan zich moeilijk een betere entourage voorstellen Iets jonger dan het Weldam zijn de huizen Warmelo en Brekelen- kamp Het eerste is een vrij klein, aantrekkelijk gebouw, ten Zuid- Westcn van Diepenheim, waaraan overigens nogal gedokterd is. De negentiende eeuwse midden partij is in deze eeuw gewijzigd en heeft daardoor enorm gewon nen niettemin blijft de voorgevel een beetje een lappendeken Het geheel, met bouwhuizen en een bekoorlijk inrij-hek uit de acht tiende eeuw maakt een vriendelij ke indruk. Het in de kern uit 1635 daterende Huis Brekelenkamp, (Gemeente Denekamp) heeft eeuwen van verwaarlozing ge kend Bij de inrichting tot jeugdherberg in de jaren 194244 is dan ook geen schoons verloren ge gaan, terwijl de deerlijk vervallen gevels weer prij ken in hun volle pracht van bak- en bergsteen. Aardig is het wachthuisje op de hoek, waaronder een kelder met schietgaten. Van het huis Hengelo, dat vermoedelijk eveneens uit deze tijd dateerde, bestaat nog slechts de inrij poort, thans op het buiten ,,'t Stroot" in de ge meente Enschede Aan het Weldam zagen wij reeds de invloed van het Hollandse klassicisme in de gesloten blokvorm en de pilastergevel Uit deze tijd dateert ook de to- renvormige aanbouw tegen het moderne Singraven, welke een zandstenen, wat provinciale Ionische pilasterstelling en een rijke deuromlijsting vertoont, en voorts de huizen Diepen heim en Nijenhuis Diepenheim vertoon de zelfs zeer sterk het type van het naar het land verplaatste grachtenhuis In 1648 gebouwd door Berend Bentinck, bezit het een lage benedenverdieping, daarboven een bakstenen hoofdverdieping met zandstenen middenpartij, versierd door Toscaanse pilasters en gedekt door een fronton De ingang was over een stoep bereik baar cn lag op de hoofdverdieping; de vensters daarvan waren dubbel: een hoog en een laag bo ven elkaar In de vlucht van de voorgevel sloot aan weerszijden een laag dienstgebouw aan Verbouwingen in de achttiende, negentiende en twintigste eeuw, lieten de stoep verdwijnen (de in gang is nu beneden, de oude ingang werd balkon deur), verenigden de dubbele ramen van de boven verdieping tot grote vensters, verwijderden één dienstvleugel en bouwden een torentje uit het dak Ondanks dat, de hoofdindruk bleef gespaard, me de dank zij de aardige bouwhuizen en de interes sante zandstenen poort van 1685, die het voorplein afsluiten. Vrij wat soberder is het Nijenhuis, eveneens bij Diepenheim gelegen Het huis dateert uit het mid den van de zeventiende eeuw en vertoonde aan vankelijk de bekende blokvorm. In 1858 werden de veelhoekige torens van het front, in 1914/'15 de rechthoekige van de achterzijde aangebouwd. Ook het dak is in de negentiende eeuw gewijzigd. Zijn bekendheid dankt dit huis aan het feit, dat het sinds 1799 de woonplaats van Rutger Jan Schim- melpenninck was. Wanneer de staatszaken het toe lieten vertoefde hij hier; zijn oogziekte, die hem ge leidelijk blind maakte, hinderde hem niet, de zorg voor het goed te blijven vervullen Een merkwaar dige troost is het geweest, dat van alle zijden door landgenoten recepten en huismiddelen werden ge zonden, die hem moesten genezen. Medeleven ove rigens, waar hij geen baat bij vond Het enige huis, dat, zo niet zijn détails, dan toch zijn hoofdvorm vrijwel onge schonden bewaarde, is het huis te Almelo Het huis dateert uit 1662, gebouwd door Zeger van Rechtcren van Almelo, ver bouwingen vonden plaats in 1666, 1778 en 1883/ '84 Bij de laatste gelegenheid werd ook de voor gevel van het hoofdgebouw tussen de vooruitsprin gende vleugels naar voren geschoven. Het belang van dit gebouw schuilt in zijn interieur, waarvan enige zalen in Rococo-trant opvallen, één met een behangsel, waarop de avonturen van DonQuichotte. Tot vermaak zéker, en misschien ook tot lering? 31 Het Kasteel Weldam. VS foto L.B.I. A'dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 19