ontbrandde een formele ,,burger"oorlog, die vrij wel geheel Overijssel in vlam zette) en eigengereid optreden tegenover de landsheer waren aan de orde van de dag In de zeventiende eeuw wordt het wat rustiger; de belangrijkste havezathen worden dan, of in de achttiende eeuw verbouwd, de minder welvarende bleven hun Middeleeuws karakter bewaren, maar verdwenen alle in de economisch moeilijke jaren van de achttiende eeuw, of in de negentiende eeuw, toen de heerlijke rechten dusdanig in bete kenis achteruitgingen, dat wederom een aantal huizen onderging. Die voorrechten waren overi gens niet gering in aantal; vrijdom van tollen en belastingen (aan deze laatste is al in de zeventiende eeuw,geducht geknabbeld), stemrecht in de Rid derschap (die zelfleer een van de twee stemmen in de Staten uitbracht), voorts uitoefening van rechterlijke macht (met inkomsten uit boeten), visrecht, recht van duiventil, de inkomsten uit achterlenen, het jachtrecht, benoeming van gees telijken, enz Niettemin, Twente was geen rijk land en de meeste Jonkers werden, noodgedwongen, militair in 't Staatse leger. r_i Het oudste bouwwerk onder de nog be staande huizen is zonder twijfel Twikkel. Het oudste deel van het huis is waar- J schijnlijk Middeleeuws, en vertoont een langgerekt rechthoekige vormhet vormt de kern van de vleugel, die het huidige front be slaat. Dit gedeelte is in de zestiende eeuw in grijpend verbouwd Uit deze tijd dateren de unie ke vroeg-Renaissance arkels op consoles, die nog laat-Gotische profielen vertonen. De middenpartij is het merkwaardigst De scheve topgevel is de rest van een rijkere voorganger, waarvan de fragmen ten, vreemd door elkaar gehas peld, ten dele rondom de ingangs deur beneden zijn opgesteld't zijn Adam en Eva (vernieuwd), de Boom der Kennis, de aanbidding der Koningen, een ster en een zeer fraaie wapenstcen. Door aanbouwen van vleugels in de zeventiende en negentiende eeuw heeft het gebouw een ietwat wijdlopig karakter gekregen, dat niet onaantrekkelijk is. Het enige huis dat nog kennelijke resten uit de zestiende eeuw bezit is het Weldam bij Goor. Aan het rechthoekige hoofdgebouw mer ken wij enkele consoles op, die thans een balkon dragen, maar Het Kasteel Twikkel. foto T.K waarop eens een arkel steunde gelijk aan die van Twikkel. Overigens, de verbouwing die Johan Ripperda in 1644/'45 liet uitvoeren heeft het as pect ingrijpend gewijzigd Twee smalle zijvleugels werden aangebouwd, een statig middenfront met Ionische pilasterstellingen en nog bewaarde kruis kozijnen omgeeft de ingang, de statige leiendaken en schoorstenen bekronen een geheel van grote waardigheid De twee bouwhuizen aan het voor plein, onmisbaar voor de rechtgeaarde havezathe, die immers ook hereboerderij was, dateren uit 1680 en dragen veel bij aan de schoonheid van het ge heel. Jammer, dat men in de vorige eeuw de gesloten blokvorm aantastte, door de bouw van, op zichzelf niet onaardige, torens aan de achtergevel: een rechthoekige en een meer sierlijke achthoekige, door de Engelse ontwerper „he and she tower" genoemd. Een bijzondere roem van Weldam zijn de in 1892 in de oude trant aangelegde tuinen; wat de ont werper, Hugo A C. Poortman, daar bereikt heeft, vindt in ons land zijn weerga niet V 30 De tuin van Twikkel. Ts foto Lichtbeelden Instituut A'dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 18