Denken wij aan de nieuw te bouwen boerderij, dan is het nu al verstandig gebleken, de beste oude ele- 1 menten van het Twentse boerenhuis te combineren met de beste nieuwe mogelijkheden. Het staat nu al vast, dat een verstandige combina tie van het landseigene met het nieuwe, dat ge schikt is landseigen te worden, de voor de betrok ken streek meest karakteristieke en daarbij meest economische boerderijen oplevert. Voor moderne boerderij enbouw is grondige ken nis van het oude boerenhuis voorwaarde. Het is daarom des te meer te betreuren en dit geldt voor geheel Nederland, dat de studie van het boeren huis in Nederland nog maar in de kinderschoenen staat. Er bestaat geen goed boek over de Neder landse oude boerderij, waaruit historicus, land- bouwtechnicus en architect hetüunne zouden kun nen betrekken. Het is een eis van levende Heemschut, dat onze Overheid de mogelijkheid schept, de studie van het boerenhuis in een standaardwerk vast te leggen, voor het te laat is. En het is al bijna te laat. Corneille F.Janssen TWENTSE HAVEZATHEN Ongeveer 32 havezathen heeft Twente in de zeven tiende eeuw bezeten; slechts 14 hebben tot in onze tijd weten stand te houden. Maar in die 14 edel- manswoningen bewaart Twente een rijkdom aan schoonheid, die aan het gewest een aparte charme verleent Van oorsprong is de havezathe de versterkte wo ning van de riddermatige, centrum van bestuur van zijn omgeving. De bisschoppen van Utrecht, die in de tiende eeuw hier de wereldlijke macht verkre gen, vestigden hun gezag met behulp van hun ministerialcn, onvrije dienstlieden, die als militai ren en bestuursambtenaren her en der over het land verspreid hun posten in de beekdalen be trokken De oorspronkelijke geboorte-adel werd opzij ge schoven, de machtigsten, de Graven van Goor in 1248, anderen verlieten hun oude stand en sloten zich aan bij de zozeer bevoorrechte „Echte" der dienstlieden Zelfs op Almelo, dat tot aan de Franse Revolutie zich handhaafde als vrije heer lijkheid, van het bisschoppelijk, later provinciale gezag onafhankelijk, resideerde een ministeriaal geslacht! De bisschop heeft weinig plezier beleefd van zijn dienstmannen; onderling gekrakeel (nog in 1668 29 Boerenhuis bij Markelo. foto J. Jans Uit Kasteel Twikkcl (Delden Ov).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 17