iMÊÊÊ R. J. B e nth e m HET CULTUURLANDSCHAP VAN TWENTE Voor velen heeft het Twentse cultuurlandschap een zeer bijzondere bekoring Niet omdat het zo specifiek Nederlands is Verschillende delen van westelijk Nederland met hun wijde open ruimten, zijn feitelijk meer karakteristiek voor ,,de lage lan den bij de zee" Maar voor de stedelingen uit het dichtbevolkte Holland vormt het gesloten land schap van Twente met zijn rijke afwisseling van ak kers, weiden en geboomte, van beckdalen en prach tige oude hofsteden, een uitzonderlijk boeiend ge heel Wellicht vindt deze waardering zijn oorsprong in een ingeboren voorliefde voor het romantische Zelfs zeer nuchter ingestelden vereenzelvigen im mers een schoon landschap vaak met een roman tisch landschap En verschillende delen van Twen te, zowel bij Ootmarsum in het Oosten als bij Mar- kelo in het Westen komen in hun huidige vorm stel lig tegemoet aan dit verlangen naar romantiek. De fraaie houtwallen, de nog alom verspreide oude eiken en de idyllisch gelegen boerderijen langs de rand der essen verschaffen het gebied vaak een tref fende overeenkomst met het om zijn romantisch aspect zo befaamde Engelse parklandschap van de Midlands. Dit Twentse cultuurlandschap nu, ongetwijfeld een rijk bezit, zal in de zeer nabije toekomst aan in grijpende veranderingen bloot staan En gezien de ontwikkeling onzer samenleving zijn deze wijzi gingen onvermijdelijk. Want zij vloeien logisch voort uit de ver anderde eisen en inzichten in de agrarische bedrijfsvoering. Door voering van deze nieuwe land bouwmethodes zal op vele plaat sen wijziging en aanpassing van het bestaande cultuurlandschap met zich moeten brengen. Nu behoeft echter dit streven als zodanig naar een groter doelma tigheid in het gebruik en beheer onzer landbouwgronden ons stellig niet te verontrusten Ook het thans bestaande Twentse landschap is in grote lijn beschouwd een uiting van de doelmatigheidszin van vroegere boerengeslachten. Laten wij hier de enkele grote parkcom plexen als Twickel e.a. buiten be schouwing, wier vormgeving sterk door acsthcti- sche motieven werd beheerst, dan kan men gerust zeggen, dat het Twentse landschap als geheel zijn huidige schoonheid verkreeg als gevolg van zuiver zakelijke overwegingen. Door de potstalbemes ting bouwde de boer geslachten lang aan de thans zo markante vorm van de hooggelegen essen. De zware eiken uit de boerenbedrijfsbosscn waren van oudsher voorbestemd om het benodigde werkhout voor boerderijbouw te verschaffen De houtwallen dienden voor veekering, als „wildgraaf voor luwte, voor het winnen van hakhout en der gelijke materiele doeleinden. En vele laaggelegen moeilijk te exploiteren perceelsgedeeltcn in de beek dalen leverden het snel groeiende hout van wilg en populier of het meer stevige duurzame hout van de es, dat ook al weer diende voor de vervaardiging van tal van nuttige gebruiksvoorwerpen in het boe renbedrijf. Wat er thans met het Twentse landschap en met vele gebieden elders gaat gebeuren wordt in eerste instantie ook weer ingegeven door nuttigheidsover wegingen, precies als voorheen Maar de noodzaak om zich tot in details bij de terreinsgesteldheid aan 25 Het Twentse cultuurlandschap wordt nog steeds gekenmerkt door een rijkdom aan geboomte. foto R. J. Benthem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 13