en deels ook in het Nedergraaf- schap Bentheim. Gelukkig heeft het waterschap niet aan haar bo venlopen geraakt en daarom zijn de bronnendalen van de beken, die in het heuvelland van Ootmar- sum-Vassc-Mander-Hezinge ont springen, nog ongeschonden. Dat is ook het geval met die, welke op de Oostelijke glooiingen van de Ootmarsumse heuvels beginnen, waar de Springendalsbeek sinds de Ijstijd het schoonste dal van alle heeft uitgeslepen. Alle dalen zijn diep ingesneden in de bovengrond van de heuvels, die uit zand met grind en keien be staat, gemakkelijk doorlaatbaar voor het regenwater, dat weldra stuit op de taaie leemkemen en ge dwongen wordt, te voorschijn te treden. Het geeft het aanzijn aan kristalheldere koele waterstroompjes, die onop houdelijk en zeer voorspoedig groeien in diepte en breedte door duizenden wellen en zich snel dalwaarts reppen Hier mag men terecht van le vend water spreken, water dat ruist en murmelt over de bonte kiezelstenen en langs de stengels van de kleine watereppe en de beekpunge, de zeggen en russen. Hier en daar wordt de beek door een dam opgestuwd ten behoeve van een watermolen tje, of om een fraaie vijver te verkrijgen, waar wa terlelies op de spiegel drijven, eenden en water hoentjes rondploeteren. Die bronnendalen in het Noordtwentse heuvelland: van de Mosbeek in Man- der, de Hazelbekke in Hezinge en Nutter, de Sprin gendalsbeek in Hezige en Oud-Ootmarsum (om slechts enkele te noemen) zij hebben ongeveer alle hetzelfde karakter. Een groene, zeer soppigc grasvlakte, van weerskanten flauw afhellend naar het beekje, in de zomer getooid met een weelde van kleurige bloemen; dan aan beide zijden de steile randen van het dal, vaak met dicht struikgewas, geboomte, bramen en brem begroeid; ten slotte de plateau-achtige heide met grove dennen, berken, eiken en jeneverbesstruiken, of, waar de heide ver dwenen is, de bouwgronden Vooral in het Oot marsumse heuvelland, langs de Springendalsbeek, rijzen de ,,woagholt"-bossen als statige wachters op de heide bij honderden op, in vele vormen Een der fraaiste beekdalen ligt nog langs de bergweg Ootmarsum- Nutter, midden tussen de wel vende esgionden Onmogelijk is het, een karak teristiek van alle beken te geven. Aan haar oevers ontstonden de oudste nederzettingenAlmelo aan de Lolee, aan welker boven loop 800 jaar geleden ook het Stift Weerselo verrees; Borne aan dc Bornsebeek, Deldcn aan de West rand van de Twikkelerbeck, Hen gelo en Boekelo aan dc Hcngcler- en de Boekelerbeek Tal van hoe ven groeiden uit tot havezaten, adellijke huizen, waarmede het foto W H.D. Twentse land oudtijds dicht be- 23 Watermolen van Diepenheim. foto WH.D. Steile oever van de Dinkel in 't Lutterzand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 11