bergen, vooral in de omtrek van de oude watermolen, waar de beek langs de rand van uitgestrekte bossen schuurt. De Regge is geen „wild" riviertje meer, maar in nette banen geleid door de zorgen van het machtige waterschap de Regge, dat het grootste gedeelte van Twente be strijkt, van de waterscheiding met de Dinkel, die ruw uitgedrukt over de kam der Oostelijke heu vels loopt, tot aan die van de Sal- landse heuvels Bochten, die snelle waterafvoer verhinderden en over stromingen veroorzaakten, zijn af gesneden, de oevers recht afge stoken of bekaad, en daartussen stuwt het riviertje zijn water voort, dat, hoe verder Noordwaarts ko mend, des te ernstiger verontrei nigd wordt. Want de Regge is het grote riool geworden, waarin de midden- Twentse beken uitstorten, wat de grote en kleine industriesteden erin geloosd hebben. Nog heeft men niet aan de Dinkel geraakt, maar het kan niet uitblijven, of het enige jaren geleden tegen de wil van 95% der grondeigenaars opge richte waterschap „De Benedendinkel" zal zijn werkzaamheden beginnen, en het gehele terrein ten Noorden van het kanaal AlmeloNordhorn, tussen Ootmarsum en de Duitse grenzen, onder handen nemen Desondanks hebben de Reggeoevers haar bekoring, niet het minst in de buurt van Diepenheim en Goor, waar menig landedelman zijn kasteel heeft ge bouwd. Daar liggen in de Reggevlakte het ver waarloosde Westerflier, het juweeltje Warmelo, dat onlangs voor prinses Armgard werd aangekocht, en op een stijlvolle tuin mag bogen, het grafelijke en statige Nijenhuis, het „Huis te Diepen", tegen de kasteelbelt vlak bij het stedeke gelegen, het vorste lijke Wcldam, bekend door zijn fraaie tuinen, die met die van Middachten vergeleken kunnen wor den Overal staat het prachtigste houtgewas,waar tussen weiden besloten liggen, en vormen solitaire eiken een voornaam sieraad in het landschap. Het huis Peckedam is verdwenen; de Stoevelaar en het Scherpenzeel bij Goor hebben nieuwe behuizingen gekregen. Dan stroomt de Regge verder door de weiden en broekgronden en bosschages van Enter en Rijssen, en langs het energieke Nijverdal, 120 jaar geleden hier gesticht ron dom de factorij der Nederlandse Handel Maatschappij, en sinds dien tot een plaats van betekenis uitgegroeid Strikt genomen, ligt Nijverdal juist niet meer binnen Twente; dat is wel het geval met het aan de andere oever der Regge gelegen Eversberg op zijn beboste heuvel, die oprijst boven de vlakte. Uit geheel Twente bewesten de Oostelijke heuvels zenden de beken haar water naar de hoofdstroom. Haar bronnen liggen hoog tegen foto W. H. Dingeldein de hellingen van deze „bergen" 22 De Omdinkel bij Singraven foto W H Dingeldein l. Jt'«> >«dD)Ei; De Springendalsbeek in het groene dal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 10