wij, hierin gesteund door onze ac tieve Sub-Commissie Stad en Dorp in Friesland, aan Gedeputeerden kenbaar gemaakt. Demping opvaart te Achlum In Achlum bestaat het voornemen de opvaart bij de Zuivelfabriek te dempen. Het bestuur van de Bond Heemschut acht deze dem ping niet noodzakelijk, daar de uitrit van de fabriek en de weg er heen breed genoeg zijn. Het be stuur meent, dat men door het aanleggen van een duiker de ver binding met de dorpsvaart kan herstellen, waardoor de doorstro ming verzekerd is en verminking wordt tegengegaan. Het dorpsbeeld van Achlum zal, bij een oplossing in deze geest, in zijn huidige karakteristieke Friese vorm bewaard kunnen blijven. In die zin is de Raad der gemeente Franekeradeel geschreven. Bescherming Bevolking in oorlogstijd Dezer dagen een cursus volgend aan de Stafschool Bescherming Bevolking viel ons op, hoe daar de nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid om, ter bestrijding van brand, water en vooral open water bij de hand te hebben. Vermeld werd, hoe grote branden,-die in de laatste wereldoorlog tot rampen uitgroeiden, aanzienlijk beperkt hadden kunnen worden, indien voldoende water bij de hand was geweest. Als dan de schoonheid van stads- en dorpsbeeld niet meetellen, kan dan het nuchtere gezonde ver stand hier niet een woordje meespreken en de tal loze heilloze dempingen in deze tijd niet helpen verhoeden? Of moeten eerst kostbare dempingen worden uitgevoerd en later kostbare bluswater bronnen worden aangeboord? Het zijn wèl werkverschaffingsobjecten, maar de hemel beware ons er voor! De Bakenessergracht Burgemeester en Wethouders van Haarlem ant woordden ons op ons reeds vermelde schrijven in zake de verbetering van de zo omstreden Bakenes sergracht, dat het vernieuwen van de Walmuur aan de Westzijde van de Bakenessergracht tussen de Wildemansbrug en de Korte Jansbrug met bijko mende werken voorkomt op de hrgentielijst van uit te voeren werken en mitsdien eerlang zal worden uitgevoerd. Hetgeen ons verheugt. W. H. Dingeldein Tijdens het schrijven van deze ,,Op Heemwacht" bereikte ons de droeve tijding dat de heer W. H. Dingeldein is overleden. In hem verliest ons land en in het bijzonder Overijssel een van zijn meest oprechte minnaars van stads- en landschapsschoon, een die op innemende en kundige wijze van zijn liefde voor het land wist te getuigen, zoals zijn vele publicaties bewezen. Bijzonder lief is ons zijn boeiende werk, bovendien met zulke prachtige fo to's verlucht, „Het land van de Dinkel". De heer Dingeldein was een overtuigd en overtuigend Heemschutter op wie men nooit tevergeefs een beroep deed. Nog kort voor zijn overlijden deed hij ons een bijdrage toekomen, welke binnenkort in ons orgaan zal verschijnen. Wij herdenken hem in eerbied en dankbaarheid. Twente Enige maanden geleden deed het de heer Dingel dein genoegen te vernemen, dat een nummer van Heemschut geheel aan Twente gewijd zou worden. Helaas heeft hij het verschijnen niet meer mogen beleven. Wij stellen ons voor het volgende nummer van Heemschut aan deze zo mooie streek te wijden. Naast bijdragen van de grote Twentekenner Din geldein ontvingen wij bijdragen van de heren arch. J. J. Jans, R. J. Benthem, J. A. Veldman, K. Boc- nenburg e.a. handelend over: de beken, het cul tuurlandschap, het boerenhuis, de kerkbouwkunst, het toerisme, de molens en de havezathen. Wij wekken onze lezers op er belangstellenden op attent te maken, indien deze thans als lid van de Bond Heemschut toetreden (min. 7.50, per jaar) krijgen ook zij dat nummer toegezonden. 5 De Orangerie van het voormalige buiten Meer en Berg zal niet gesloopt worden maar verbouwd tot zeven woningen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 9