stadssilhouet vereist bovendien, dat voorkomen wordt dat de gronden tussen de huisjes en de oude kernen worden bebouwd. Het Bolwerk staat op de Voorlopige Rijkslijst, niet echter de huisjes. Het is een algemeen belang, van grote aesthetische bete kenis voor Franeker, dat hier wordt opgetreden en tot spoedige restauratie wordt overgegaan. Bijgaande foto's tonen de situatie van twee kanten. De Orangene m Heemstede In het huidige park Groenendaal bevindt zich de in omvang zeker indrukwekkendste orangerie, wel ke ons land nog bezit. Het gebouw verkeert in ver vallen toestand, hetgeen vooral te wijten is aan de bezetters, die dit bouwwerk gebruikten om er met tanks binnen te rijden. De Orangerie is de enige rest van het indertijd door de beroemde kunstenaar Daniël Marot ontworpen buiten Meer en Berg, de voor ons land zo ongewone afmetingen geven het een vorstelijke allure. Niet zonder reden heeft het Gemeentebestuur van Heemstede dan ook getracht om het te behouden. Toen het daar geen kans toe zag, werd een sloop vergunning aangevraagd en verkregen. Nog heeft de Bond Heemschut zich tot het Gemeentebestuur gewend om er op aan te dringen dit bouwwerk niet het slachtoffer te laten woiden van een momenteel geldgebrek. Later zou zeer betreurd kunnen wor den, dat een zo uniek specimen van onze cultuur niet bewaard is gebleven Naar wij vernemen is een oplossing gevonden, die, hoewel niet beant woordend aan onze hoop, althans nog iets van het bouwwerk kan doen behouden. Het zal met be houd van het karakter van de voorgevel tot zeven woningen worden verbouwd. Hoe het ge bouw er tot voor kort uitzag toont bijgaande foto, op pag. 5. Het Landgoed Beeckesteyn Het vroeg-achttiendc-eeuwse huis Beeckesteyn te Velzen, dat niet alleen om zijn charme, ligging en omgeving velen lief was en nog is, maar bovendien velen nader is gekomen dank zij Mevrouw Ma- rie van Zeggelen's „Een liefde in Kennemerland", is door de Ge meente Velzen aangekocht. Ook hiervoor is tot onze grote teleur stelling een sloopvergunning aan gevraagd en verkregen. Nog op het laatste ogenblik heeft de Bond Heemschut op de mogelijkheid gewezen om het door een grpot bedrijf bijv. de Hoogovens of de papierfabrieken te doen bestem men als representatiegebouw of recreatieoord. Wij hebben ons daartoe zowel tot de Minister, het Gemeentebestuur als de directies dezer bedrijven gewend, helaas zonder succes. Nóg blijft de moge lijkheid, dat de Gemeenteraad, inziend, dat althans het aspect van het huis niet verloren mag gaan, besluit, nu het huis niet te slopen, maar het op te nemen in zijn plannen om een ziekenhuis op het terrein te vestigen. Nu voor de Gemeente Velzen grote bedragen beschikbaar zijn gekomen uit de ondernemingsbelasting zou de Raad een mooie culturele daad kunnen verrichten door een zo goed mogelijk behoud van het architectonisch zowel als historisch zo belangwekkende perceel na te streven. Demping dorpsvaart Idaerderadeel (Fr.) Het Gemeentebestuur van Idaerderadeel, bepleit demping van een gedeelte aan de dorpsvaart, ge zien de noodzaak van verbetering van de traverse voor rijverkeer door het dorp Wartena. Een dem ping, welke aesthetisch-stedebouwkundig als ramp zalig bestempeld moet worden. In het tamelijk compact gebouwde dorp zal een langgerekte, on gewisse ruimte komen te liggen, welke veel te groot is ten opzichte van de schaal van de bebouwing en van het grondplan van Wartena. Gedeputeerde Staten van Friesland staan een op lossing voor, waarbij de vaart gespaard blijft en een omlegging ten Zuiden van het dorp wordt gepro jecteerd met een brug over de Rogsloot. Een oplos sing welke ons de juiste lijkt. Deze mening hebben 4 De theehuisjes smeken om restauratie. (Achterzijde).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 8