waan genezen, toen wij kennis namen van de in middels reeds aan de pers verstrekte gegevens. Dit is opnieuw een bewijs, hoe veel beter Heemschut geoutilleerd moet zijn, hoe veel meer leden wij moeten hebben, opdat ons de middelen worden verschaft om de vinger nog beter op de pols van het leven te kunnen houden. Om kort te zijn, en daartoe moeten wij algemeen blijven, de vier plannen tezamen omvatten de slo ping van, volgens onze telling, 96 percelen welke op de Voorlopige Rijkslijst staan. Dat is een groter complex monumenten dan waarop menige stad trots zou zijn. Wij kunnen ons ook na kennisne ming van deze plannen, die stedebouwkundig on getwijfeld veel goede elementen bevatten en met zorg zijn ontworpen toch niet onttrekken aan de gedachte, dat de gevoeligheid der ontwerpers fijner afgestemd had moeten zijn op de bestaande schoon heid van de stad en dat de drift en de overmaat van zelfvertrouwen in het scheppen van nieuwe schoon heid in dit geval wat meer in bedwang gehouden had moeten worden. Een beroep op het slopen in vroeger tijden heeft weinig overtuigingskracht, omdat wij nu eenmaal rondom ons zien, dat de wijsheid en rijpheid om nieuwe schoonheid te scheppen en één die aanpast op de bestaande, helaas, thans nog niet groot ge noeg is. Intussen zijn de voorzitters en secretarissen der vier grote oudheidkundige verenigingen te Amsterdam bijeen gekomen. Zij hebben zich in een adres tot de leden van de Raad der Stad Amsterdam gewend, waarin zij zowel van hun waardering als van hun bezwaren tegen deze plannen uiting gaven in de hoop en ver wachting, dat met deze bezwaren rekening zal worden gehouden bij de uitvoering dezer zo in stads- schoon- en karakter grijpende plannen. (N.B. Intussen heefc de gemeenteraad deze bestemmings plannen goedgekeurd.) Museumplein Nog moeten wij bij Amsterdam blijven. De Raad heeft beslist in zake de nieuwe vornrvan het Mu seumplein. Dat zal dus de grote verkeersweg dwars over het plein zijn, gericht op het Rijksmuseum. In brede kring is van deze beslis sing met grote teleurstelling ken nis genomen. Het feit, dat de stemming bepaald werd door de politieke partijen, die en bloc stem den geeft het geheel een bijzonder wrange bij smaak. In dat licht gezien wordt inderdaad elk bezwaarschrift ongegrond en overdreven. Demping te Gouda De Minister van O.K. W., die voorop stelt, dat demping van grachten welke in oude stadskernen gelegen zijn, steeds een verarming van het stads beeld tengevolge heeft, heeft gemeend tegen de voorgenomen demping van de Naaierstraat, de Raam en het daarop aansluitende Nonnenwater geen bezwaar te moeten maken. Ook tegen de demping van het water Achter de Vismarkt bestaan bij hem geen overwegende be zwaren, ofschoon de Minister niet ontkent, dat de ze gracht met het karakteristieke boogbruggetje een schilderachtig stadsbeeld oplevert, waarvan de schoonheid tengevolge van de demping van het water inderdaad zal worden aangetast. Bolwerk met theehuisjes te Franeker Aan het Noorderbolwerk te Franeker staan nog enige theehuisjes, die destijds behoorden bij stads woningen. De situatie is bijzonder, vanwege het buitengewoon fraaie uitzicht op de stad. Op zich zelf is de architectuur dier huisjes niet zo gewichtig, maar door hun ligging zijn zij karakteristieke ele menten van het oude stadsplan, getuigend van een sfeerrijk verleden. De huisjes zijn in vervallen toe stand en de altijd zo actieve jeugd viert haar ener gie op averechtse wijze bot. Restauratie van deze huisjes is uitermate wenselijk. Het behoud van het 3 De theehuisjes op het Noorderbolwerk te Franeker. (Voorzijde).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 7