aanzien van de geschiedenis van het huis en een korte bespreking van het gebouw als monument door ondergetekende. Een tweede boekje, van kor tere inhoud, geeft voornamelijk de plaatjes. Een dergelijke onbekrompen zorg voor onze mo numenten doet ons goed. DE KERK TE EZINGE Van Giffen's opgraving van de terp van Ezinge is wereldberoemd geworden; de ont wikkeling van de terpen werd door dit onderzoek in een slag duidelijk. Het kerkje van Ezinge is minder bekend, maar verdient toch ook de aandacht. Het middeleeuwse ge bouw bezit een aardig interieur met rijk bewerkte preekstoel (1721), doophek (1700), een orgel en herenbanken uit de achttiende eeuw, o.a. de „Van Swinderen- bank", en grafzerken, o.a. voor leden van het geslacht Hardeweer. Los van de kerk staat de korte en dikke toren (in feite een „klok huis") uit de dertiende eeuw. Dit kerkje is in verval. De Zuide lijke muur is ontzet, het dak lekt, het orgel kan niet meer bespeeld worden De kerkelijke gemeente zamelde reeds een bedrag in, echter niet genoeg om een restauratic te bekos tigen. Een restauratiecommissie, onder voorzitter schap van de burgemeester zet dit streven, geld in te zamelen, voort. Van harte hopen wij dat men spoedig zal slagen. De oud-Ezinger W. Duinkerken stelde een ge schriftje samen „Ezinge, een gemeente met vier dorpen", waarin ook het kerkje uitvoerig bespro ken zal worden. Over enige tijd zal dit werkje ver schijnen bij van Denderen te Aduard. BOEKBESPREKING J. A B de H. 16 Vervclg van put> 10) gelegd Nu was zo'n naam gebaseerd op de gesteldheid van het land, dan weer op flora of fauna, een ander maal weer gaf een grondbezitter of plaatselijk magnaat zijn naam aan de polder, soms ook kwamen oude dorpsplagerijen in de naam tot uitdrukking, zodat in die namen een schat van folklore verborgen zit. Merkwaardig is te zien hoe vaak een eigenaardigheid van de poldermolen de polder een naam gaf, wel een bewijs hoe de molen gevoeld werd het centrum van centrum van het polderleven te zijn. Van ruim 200 van oude kaarten en archivalia bekende, soms al weer verdwenen of met andere verenigde polders geeft schr zo de oorsprong en verdere ontwikkeling van hun naam waarbij steeds getracht wordt ook een verklaring van die namen te vinden Een aan het slot bijgevoegde kaart geeft een overzicht van de 216 thans bestaande polders binnen het territorium van Rijn land in Zuid- en Noordholland. J A B de H. S. A. Wilson, Beknopte geschiedenis van Bloemendaal Am sterdam, J. M. Meulenhoff, geb 2,90 Kort voor de oorlog heeft het Gemeentebestuur van Bloemen daal het loffelijke idee gehad, de oud-B)oemendaalse histori cus P. Hoekstra op te dragen een geschiedenis van Bloemen daal te schrijven, een dorp waarin zich wel geen bijzonder be langrijke historische gebeurtenissen afspeelden, maar dat toch in zijn historie die van ons land weerspiegelt. Het resultaat van deze opdracht is een lijvig boekwerk ge worden, waarop de schrijver na de oorlog tot doctor in de geschiedenis is gepromoveerd. Daar dit werk van Dr Hoek stra voor de gemiddelde Bloemendaler, vooral voor de jeugd, te zware kost was, heeft het Gemeentebestuur een tweede stap gedaan door het bekende Bloemendaalse oud-school hoofd S A Wilson op te dragen, uit de door Dr Hoekstra bij eengegaarde gegevens een kleiner populair werkje samen te stellen Het resultaat hiervan is een bijzonder onderhoudend boekje geworden, dat in vlotte taal de ontwikkeling vertelt van het grafelijke dorp der Middeleeuwen, het dorp van de kleine industrieën (blekenjen, bollencultuur), der latere tijden de grote buitenplaatsen der i gde eeuw, waaraan Bloemendaal zoveel van zijn natuurschoon dankt, tot het forensendorp van de tegen-, oordige tijd Het boekje is bijzonder aardig geïl lustreerd met afbeeldingen van meest 18de eeuwse gravures en tekeningen Een enkele opmerking was de 18de eeuw wel zo'n tijd van verval als de schrijver schijnt te menen' Waar om de Haarlemmers bij voorkeur als „Haarlemieten" wor den aangeduid is met geheel duidelijk Op enkele onnauw keurigheden zullen oudere Bloemendalers de schrijver ten behoeve van een tweede druk wel opmerkzaam maken. Alles samen echter een boekje dat aan andere gemeentebesturen ter navolging moge worden voorgehouden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 20