A. G. M. B oost ONTSIERENDE RECLAMES Met grote instemming drukken wij hieronder de circulaire van 22 Juli 1952 af," welke door het Pro vinciaal Bestuur van Utrecht aan de Burgemeester en Wethouders der gemeenten in die provincie werd gericht. Het verheugt ons bijzonder van dit goede voor beeld melding te kunnen maken; herhaaldelijk hebben wij betoogd, dat alles in het werk moet worden gesteld om de ook door de buitenlandse toeristen terecht zo hoog geroemde landelijke schoonheid gaaf en ongerept te houden. Veel aan tastingen zijn helaas niet tegen te gaan, maar tegen ontsieringen door schreeuwende reclames kan en moet worden opgetreden. ,,De Commissie ,,De Weg in het Landschap" van de Bond Heemschut te 's-Gravenhage, heeft zich tot ons College gewend met een schrijven, waarvan wij de volgende passages gaarne onder Uw aan dacht brengen: „Op onze inspectietochten door het gehele land valt het ons op, dat het aantal reclameborden in sterke mate toeneemt. Wij moeten constateren, dat zowel buiten de be bouwde kommen als in het landelijk gedeelte daar van, talrijke reclameborden, zowel vrijstaand als tegen gevels aangebracht, verschijnen, welke naar ons oordeel een opvallende ontsiering van het land schappelijk aspect teweeg brengen. Hiertegen zal o.i. met kracht moeten worden opge treden, juist omdat de landelijke schoonheid van on ze provinciën voor de toerist zo een bijzondere be koring heeft en een ieder, die oog bezit voor het gave en intieme beeld, dat-een dorps- of klein-ste- delijk entree kan bicden, door de overal zich op- dringende reclameborden geergerd zal worden. Helaas blijkt, dat ook in de bebouwde kommen van dorpen en steden steeds meer reclameborden tegen de gevels verschijnen, welke het stads- en dorps beeld schaden. Wij menen, dat het wenselijk zou zijn, indien door Uw College de Gemeentebesturen worden gewezen op de noodzaak hiertegen op grond van gemeente lijke voorschriften regelend en beperkend te kun nen optreden". Met het vorenstaande kunnen wij ons ten volle verenigen. Ofschoon onze zuiveringsactie nog lang niet is vol tooid, wordt wat het landelijk deel van ons gewest betreft, gemeente na gemeente, op het punt van ont sierende reclame aan de Schoonheidsverordening provincie Utrecht getoetst, terwijl in de reeds ge zuiverde gebieden het aanbrengen van nieuwe re clames met kracht wordt tegengegaan. In de bebouwde kommen der gemeenten is, op en kele uitzonderingen na, nml. in die gevallen, waar in de bebouwde kom een zuiver landelijk karakter draagt, de provinciale verordening niet van kracht. Het is ons evenwel gebleken, dat meerdere gemeen ten geen gevolg hebben gegeven aan het in ons 14 Ontsiering te 's Graveland. Langstraat, ontsiering in Waalwijk. Ontsierende reclame aan de weg AlmeloDelden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 18