K. Boonenburg OPWEKKING VAN ELECTRICITEIT MET BEHULP VAN WINDMOLENS IN NEDERLAND In de jaren 19501951 is onder auspiciën van de Vereniging „De Hollandsche Molen" te Amster dam een proef genomen om door middel van de windkracht electriciteit op te wekken. Hiertoe werd een windmolen in de Benthuizerpolder onder Ha- zerswoude op aanwijzing vandeLeidsehoofd-tech- nisch ambtenaar J. Zierfussvan een aggregaat voor zien, waardoor het mogelijk werd met behulp van de molen zo wel water uit de polder weg te slaan als electriciteit op te wekken, welke in het bestaande lichtnet werd afgevoerd. Bij harde wind kon de mo len zelfs beide functies tegelijkertijd waarnemen. Deze proef mag als geslaagd worden beschouwd. Er is een rapport over opgemaakt en uitgegeven door de Vereniging ,,De Hollandsche Molen" in samenwerking met de Nij verheidsorganisatieTN. O te Den Haag. De kosten van dit rapport bedragen 1,50. Dit werd reeds beknopt medegedeeld in het nummer van December 1952 van ons orgaan. Hier aan kunnen nog enige interessante mededelingen worden toegevoegd. Vastgesteld werd dat de poldermolen in Benthui zen in staat is om per jaar een totale encrgiehoevcel- heid van 30.000 a 35.000 KWh aan de wind te ont lenen. Een verdere conclusie luidde, dat door het aanbrengen van bepaalde voorzieningen een der gelijke molen in staat is, bij een tienurige werkdag jaarlijks een totale hoeveelheid energie te produce ren-, welke gelijk is aan de energie, die een stroom- centrale kan opwekken uit een hoeveelheid steen kolen met een huidige geldswaarde van 1000, Naar aanleiding hiervan heeft men zich afgevraagd, of het leveren van electrische energie door windmo lens op grotere schaal zou kunnen worden toege past, teneinde daardoor aan de sterk onderbelaste molens een nieuwe werkzaamheid te verschaffen. Hiermede zou een drieledig doel kunnen worden bereikt. 1. De opwekking van electrische energie door de windmolens naast het maalbedrijf, zal een be sparing betekenen op het jaarlijks steenkoolge- bruik van de natie met de daaraan verbonden voordelen van de,viezenbesparing. 2. Bij een eventueel uitvallen van de algemene energievoorziening in oorlogstijd zouden de door electriciteitsopweklung in stand gehouden molens van grote betekenis kunnen zijn voor de polderbemaling en de voedselvoorziening (ko renmaalderij). 3. Een belangrijke bijdrage zou worden geleverd tot het behoud van de Hollandse windmolen uit cultureel, maatschappelijk en toeristisch oog punt. Bij een groot aantal windmolens, verspreid over ge heel Nederland, werd nagegaan of zij aan de elec- triciteitsopwgkking dienstbaar zouden kunnen wor den gemaakt. Ook werd uiteraard contact opge nomen met de plaatselijke en provinciale elcctrici- teitsbedrijven die hun medewerking in enige specia le gevallen toezegden. Een grote vooruitgang in dit opzicht was de op richting van de stichting „Electriciteitsopwckking door Windmolens" op 28 Januari 1952. Deze op richting geschiedde op initiatief van de eerder ge noemde Vereniging ,,De Hollandsche Molen". Als voorzitter treedt op Prof. Ir R. J. Forbes te Am sterdam en als secretaris-penningmeester Ir F. D. Pigeaud te Hilversum. Doelstelling der stichting is het bevorderen van de opwekking van de electrische stroom door middel van bestaande windmolens in Nederland. Zij tracht dit doel te bereiken door a. onderzoeken van de mogelijkheden tot elec trische stroomopwekking door de windmolens; b. het verstrekken van advies nopens de wijze waarop electrische stroomopwekking tot stand kan worden gebracht; c. andere wettige middelen die voor het bereiken van het doel der stichting bevorderlijk kunnen zijn. De stichting heeft uitdrukkelijk verklaard dat het de bedoeling is, stroomopwekking te bevorderen van die windmolens, welke gebouwd zijn volgens een der karakteristieke modellen welke sinds eeuwen in Nederland worden gebruikt. Zij houdt zich dus niet bezig met opwekking van electriciteit door middel van moderne windmoto- ren, welke meestal op stalen torens worden ge plaatst. Deze'laatste vorm van energievoorziening wordt thans in navolging van Amerika, Rusland en Engeland, ook in Nederland bestudeerd, doch door een andere instantie dan de bovengenoemde stichting. De stichting „Electriciteitsopwekking door Wind molens" houdt zich ook in het bijzonder bezig met het aangaan van de leveringscontracten voor de betrokken molenaars, waarbij de medewerking moet worden verkregen van de afnemers, i.c. de lo- 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 16