MONUMENTEN GAAN VOOR :t s. In het Noordhollandse dorp Landsmeer stond te genover het Raadhuis een houten huis. Er staan veel houten huizen in Noordholland, me ar toch niet veel meer uit de zeventiende eeuw. Het Lc nds- meerse huis was zo'n zeldzaam oud huisje. Er was wel het een en ander aan veibouwd, maar zelfs aan de buitenkant wees een klein stukje stenen muur met oude ankers de tijd van ontstaan uit. Van binnen lieten de zware balken, de rijk versier de korbelen met sleutelstukken, de eiken spiltrap en de eiken betim mering geen twijfel over: een gaaf zevcntiende-ecuws dorpshuis. Nu was het huis verzakt en verwaarloosd. Restauratie zou 25.000,vergen. Het Gemeen tebestuur zocht geld, maar kreeg overal nul op het request. Ook het Rijk kon niet subsidiëren. De eigenaar kon de restauratie niet bekostigen, en verkocht het huis voor J 5000,aan het Ne derlands Openluchtmuseum te Arnhem. Met dat geld, een premie op voet van de Premieregeling Woning bouw 1950 en een kleine hypo theek bouwt hij nu een nieuw huis. Het oude huis is gesloopt, de on derdelen zijn genummerd, en naar Arnhem gevoerd. Daar zal het huis „herrijzen" in het „Zaanse buur tje" bij de bekende goudvissen- vijver om als restaurant dienst te doen. Is het overdreven, de kosten van aankoop, transport en her bouw op 40.000,te stellen? Het Openluchtmuseum is een Rijksinstelling. Toen aan het Rijk gevraagd werd om een bijdrage in de 25.000,restauratiekosten, waardoor het huis ter plaatse en als woonhuis behouden kon blij ven, ging bom, de schatkist dicht: geen geld. Toen het Rijk gesteld werd voor de betaling van tenminste/40.000,— echter, vloog het deksel er af en het geld was er. Nu weten wij wel: Openluchtmu seum en Monumentenzorg vor men gescheiden begrotingsrubrie ken. Maar, méér dan voor het in standhouden van ambtelijke rubriceringen ijveren wij voor het instandhouden van onze monumen ten. Dit monument was op de juiste plaats te behouden geweest met minder Rijksgeld dan thans is uitgege ven. Wat meer coördinatie tussen monumenten zorg en Openluchtmuseum (dat slechts die gebou wen wil opkopen die ter plaatse niet meer te be- 11 V' 1'^ ai*: De zijgevel van het huis. (Verjolg op pig. 13). Het oude huis te Landsmeer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 15