""Tra«w „Ende sullen mogen betim meren die halve Steege ter Haechwert ende ook haer Cloos-termuren setten over dat kleine Gragtgen op den Stadt Singel lintrecht van sa- lige Wolter Bruijsen nacome- lingen camere." Het leven der fraters in Marienhof ging niet over rozen; de woelin gen in de Lage Landen tussen 1550 en 1600 zullen de trek naar de fraterhuizen niet bevorderd hebben. Het aantal broeders nam af en men zag uit naar een an dere bestemming voor het gebouw. Zo kon in 1573 bij de reorgani satie der kloostervereniging van Windesheim in 1573 het convent worden aangewezen tot vestiging van écn der twee seminarien, die men ging stichten. Het is niet zo ver gekomen, doch in 1611 werd het fraterhuis door de Staten van Utrecht ter beschikking gesteld van het St-Nicolaas Weeshuis. Het gebouw aan de Kleine Haag 2, is in Amersfoort nog algemeen bekend als „het Burgerweeshuis''. Deze bestemming heeft het ge bouw dan ook de langste tijd van zijn bestaan gehad. Veel is er in de loop der jaren aan het gebouw geknoeid: ramen dichtgemetseld en er opnieuw in andere vorm in gezet, de kapel afgebroken, aan- kleefsels bij gebouwd. Vooral in de dagen, dat de weinige wezen in gezinsverpleging werden ge geven en het huis leeg stond, is het gruwelijk verwaarloosd. Jaren is er lussen re genten, gemeentebesturen en regeringsinstanties overlegd over restauratie van het historische ge bouw. Altijd kwam er weer wat tussen, als de plan nen uitgevoerd zouden worden. De laatste keer de wereldoorlog. In 1940 droegen de regenten het huis op de regen tenkamer na over aan de gemeente en zo was na de oorlog de gelegenheid geschapen het gebouw en de kloosterhof onder handen te nemen. Het werd de omvangrijkste en kostbaarste restauratie, die wij in Amersfoort uitgevoerd hebben. Het gebouw was afgedekt met asphaltpapier, vastgehouden door teugels, goten waren vergaan en een riolering niet aanwezig. Met het herstel v an het dak en de water afvoer werd begonnen een, karwei van 30.500. Toen dit werk nagenoeg voltooid was meldde zich een huurder: De Staat der Nederlanden, het Mi nisterie van O.K. en W., voor de Rijksdienst Oud heidkundig Bodemonderzoek. De Jeugdherberg, die enige jaren in het verwaarloosde slordige ge bouw was gevestigd geweest, hadden we reeds over gebracht naar het landhuis „De Grasheuvel" en we zonnen op een waardige bestemming. Wat kon den we meer wensen dan deze culturele dienst, die zou zorgen dat innerlijk en uiterlijk van het ge bouw straks zouden harmoniëren? Men wilde van rijkswege het gebouw gaarne huren, maar dan moest de restauratie bespoedigd worden. Precies wat wij dolgraag wilden! Gedurende ruim twee jaar is er met toewijding en pieteit aan het „cloos- terken" gewerkt: de kruisgewelven zijn weer opge- 9 Eindgevel Kleine Haag na restauratie. Foto Bell, Amersfoort

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1953 | | pagina 13