A. G. M. B O O ST EEN OPMERKELIJKE CIRCULAIRE „Heemschut" en de Commissie „De Weg in het Landschap" hebben met grote erkentelijkheid ken nis genomen van onderstaande circulaire van Ge deputeerde Staten van Drenthe van 21 Februari 1951 nr. 73, ie Afdeling, gericht aan alle Gemeen tebesturen in de provincie. „Het aspect van talrijke landelijke wegen en dor pen in deze provincie wordt ten zeerste geschaad door aan één of zelfs ter weerszijden van wegen en straten geplaatste bokpalen, voorzien van laag- spanningsleidingen en telefoondraden, welke het landschapsbeeld op uiterst hinderlijke wijze versto ren. Vooral op de essen zijn deze geleidingen uiter mate ontsierend, terwijl ook in de dorpskernen zelf de houten palen met de aftakkende draden vaak een rommelig aanzien aan het dorpsbeeld geven. Deze bovengrondse electrische stroom- en telefoon voorziening ondergaat nog steeds uitbreiding. Hoewel wij niet blind zijn voor het feit, dat het vaak economische noodzaak is welke tot aanleg van bovengrondse geleidingen dwingt, zouden wij er in het belang van het behoud van het landschaps- schoon in deze provincie toch met klem bij Uw ge meentebestuur op willen aandringen zoveel moge lijk te bevorderen, dat de nieuwe, aan te leggen ge leidingen ondergronds geschieden en dat er naar wordt gestreefd de bestaande bovengrondse gelei dingen gaandeweg door ondergrondse te vervan- gen. Mocht de aanleg van bovengrondse geleidingen om economische redenen onvermijdelijk zijn, zo ver zoeken wij U te willen bewerkstelligen, dat ge tracht wordt een tracée voor een dergelijke gelei ding te vinden hetwelk zo weinig mogelijk schade aan het landschapsschoon zal berokkenen. In het vertrouwen, dat ook Uw college volledig overtuigd is van het belang van het behoud van het landschapsschoon in deze provincie en van de uit de aanleg van bovengrondse geleidingen voor dit land schapsschoon voortvloeiende bezwaren, spreken wij de verwachting uit, dat Uw college bereid zal zijn aan deze materie de nodige aandacht te schen ken." Zij is geheel in onze geest en als het ware gesteld in de bewoordingen, welke wij zelf zouden hebben ge kozen om onze inzichten in zake bovengrondse lei dingen en palenellende langs landelijke wegen ken baar te maken. Wij zijn het College van Gedeputeerde Staten van Drenthe dankbaar voor dit initiatief en hopen, dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden EEN WELKOM SUBSIDIE Het is onze voortdurende zorg, dat de subsidiering van restauraties in deze tijd zo moeilijk kan plaats vinden. Daarom ruimen wij gaarne plaats' in aan het volgende verheugende bericht, waaruit blijkt, dat voor onderhouds-schilderwerk subsidie kan worden verkregen. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting bereidt een regeling voor, om gedurende de wintermaanden het uitvoeren van grote schilder werken te subsidiëren, teneinde de werkloosheid onder de schilders zoveel mogelijk te beperken. Hierdoor is het mogelijk ook verfwerk aan monu menten tegen een lagere prijs uit te voeren, daar immers slechts geldt, dat „werken ten laste van het Rijk" en ook „nieuwbouw" niet voor subsidie in aanmerking komen. Het subsidie zal in het alge meen 35 van het loon ofwel circa 20 van de totaalsom bedragen, terwijl vereist is, dat het eind bedrag ten minste 600,moet bedragen. Om voor subsidie in aanmerking te kunnen ko men dient de opdrachtgever zich te verstaan met de plaatselijke schilderspatroon aan wie hij het werk wil gunnen, daar deze de beschikking heeft over de nodige gegevens voor de aanvrage, of deze althans kan verkrijgen bij het secretariaat van de „Mebesal", Mauritskade 33b te 's-Gravenhage (Commissie voor meer en beter schilderwerk in algemeen belang). De regeling geldt voor zowel het buiten- als het binnenverfwerk, alsmede eventueel wit- en sauswerk. Wij voegen aan dit bericht gaarne toe, dat wij hopen dat deze regeling ertoe moge bijdragen, dat de onderhoudstoestand van vele onzer monu menten hierdoor een welkome verbetering zal on dergaan. 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 26