dig, verwaarloosd straatje, door het rij-verkeer ge meden, omdat het buiten de route ligt. De nutte loosheid der demping wordt nog geaccentueerd doordat een middenbaan is gemaakt, die de rijweg in twee smalle stroken scheidt. Alsof de straat nog een gracht was. De voorstanders van demping van de Bakenesser gracht willen daar iets dergelijks in het leven roe pen met volkomen miskenning van de schoonheid van dit oude stadsdeel. Want het is niet de vraag of het verkeer met demping al of niet gediend is, die hier doorslag geeft en geven moet, maar wel of men het voor zijn verantwoording wil nemen een der oudste en mooiste gedeelten van Haarlem grondig te vernielen. Daarbij zou dan nog te wijzen zijn op de dwaasheid van demping op grond van verkeerseisen. De Ba kenessergracht loopt in het Zuiden uitinhetSpaar- ne, waarover geen brug ligt; en in het Noorden in de Nieuwe Gracht, waarover evenmin een brug ligt. Het rij verkeer zou van het gedempte grachtje dus geen gebruik maken. De gemeenteraad heeft in 1939 een plan van de dienst van O.W. aangenomen om de rijwegen van de Bakenessergracht iets te verbreden en deze met de voetpaden door te trekken naar de Nieuwe Gracht. Rijweg en voetpad aan de zuidzijde van de Nieuwe Gracht zouden dan met een brug over de Bakenessergracht worden doorgetrokken van de Jansstraat tot aan de Koudenhorn. Met het de- partement van Oorlog is toen ook overeenstemming bereikt over het doortrekken van de weg langs de kazerne, waardoor dat deel van de Nieuwe Gracht dan ook aan twee kanten kan worden bereden. Een plan, dat inderdaad uit verkeersoogpunt aan te stellen eisen zou tegemoet komen. De oorlog heeft uitvoering van het plan belet. Maar als men nu zoekt naar een „object" dan is uitvoe ring van dit plan het object, dat we nodig hebben. En dan zou Haarlem eindelijk bevrijd zijn van be lachelijke pogingen om aan zijn stadsschoon te peuteren." Bovenstaand artikel is niet geschréven door en voor Heemschut, maar door een journalist voor de Haarlemse editie van het Algemeen Handelsblad van 7 Oct. j.1. Het mag als een bewijs gelden, hoe de heemschutgedachte veld wint. De Bond Heemschut wendde zich in een adres tot B. W. van Haarlem om hen te herinneren aan aan het besluit van de Raad der Gemeente, geno men in 1939, waarbij een plan was opgemaakt, dat voorzag in het vernieuwen van enkele bruggen en het verbreden van de westelijke kade, alsmede het aanbrengen van beplanting. Dit project is nooit uitgevoerd. Gezien de omvangrijke werken, welke thans door de fa Joh. Enschedé worden uitgevoerd, ware dit een gunstig ogenblik om de verbetering van de gracht ter hand te nemen, aldus het bestuur van de Bond Heemschut. (Red.) BOEKEN, WELKE U INTERESSEREN 93 De Bakenessergracht te Haarlem. foto A. G. M. Boost Dc gedempte Raamgracht te Haarlem, foto A. G. M. Boost Reeds in 1949 zag een kloek proefschrift (264 blz.) het licht: „Overheidszorg voor het Natuurschoonvan de hand van Mr. J. W. Keiser. Dit overzichtelijke, goed leesbare en van rijk documentatiemateriaal voorziene werk, dat vele Heemschutters gaarne in hun bezit zullen willen hebben, wordt thans door de uitgever W. L. B. J. Brusse te Rotterdam, gebonden k 2,50 en ingenaaid 1,50 verkocht. - Een man, die de wereld kent en een onbegrensde en hartstochtelijke liefde koestert voor de schoonheid, die de kunst verstaat op een boeiende wijze op te schrijven wat hij denkt en te tekenen wat hij ziet, heeft een aantrekkelijk boek geschreven: Dr. A. Melchjor: 2000 jaar wonen. De ontwikkeling van het wonen, vooral met zijn meubelen en gebruiksvoor werpen, in de loop der eeuwen wordt op allergenoeglijkste wijze met voor beelden uit geheel het land ontrold en duidelijk gemaakt. De Spaarnestad in Haarlem gaf het uit. - Het zevende jaar in successie liet de uitgeverij J. J. Tijl te Zwolle het Jaarboek voor Cultuur en Historie van Overijssel verschijnen. Onder redactie van G. J. Lugard Ji, W. H. Dingeldein, Herman Korteling en Henri Th. Timmerman is op voorbeeldige wijze een indruk gegeven van historie en cultureel leven in Overijssel. 8 Reproducties naar schilderijen van heden daagse kunstenaars illustreren het fraai uitgegeven boek.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 21