regionale mapjes van 5 kaarten en een 30 tal on- derwerp-mapjes van 5 kaarten. De mapjes van 5 kaarten worden tegen een prijs van 0,75 verkocht. WAT WIL MEN MET DE B A K E N E S S E R G R A C H T „De kwaadaardige opwelling, waarvan sommige stadsbestuurders last hebben, om na verloop van een bepaalde periode een aanval te doen op een stadsdeel, dat hen om de een of andere reden hin dert, is blijkbaar een enkele weer te machtig gewor den. Plotseling kregen we in de raad (van Haarlem, Red.) te horen, dat de Bakenessergracht niet moet worden gedempt. Nu zit aan een dergelijke afwijzing van een niet dreigend gevaar altijd de reuk van een adder. Als er naar objecten voor arbeid door werk lozen wordt gezocht, komen sommigen met de zon derlingste denkbeelden voor de dag. Zo is onlangs in de raadsvergadering van Haarlem weer gezegd, dat demping van de Bakenessergracht hiervoor niet in aanmerking mag komen. Maar wie had dan eigen lijk gezegd, dat dit wel moest gebeuren? Er is daar na buiten de raad enig misbaar gemaakt over de mogelijkheid van demping, maar een werkelijke poging om het, in die richting te sturen, hebben wij gelukkig niet vernomen. De laatste maal, dat die poging werd ondernomen -en nog wel door een lid van het college van B. en W. was in 1939. Demping, zeiden toen enkele medestanders van de wethouder van Sociale Zaken, zou een belangrijk object voor werkverschaffing le veren. En het raadslid Klein Schiphorst kleurde dit denkbeeld met de schilderachtige gedachte om van de gracht een lange schuilkelder te maken, die voor de gehele omgeving nuttig zou kunnen zijn bij luchtaanvallen. Als dan het Begijnhof tevens werd „opengelegd" zou dit stadsdeel uitstekend verzorgd zijn. Bovendien zouden we dan een mooie, brede verkeersweg hebben, die de te drukke Jansstraat zou kunnen ontlasten. Men moet wel alle gevoel voor de schoonheid van deze stad missen om dergelijke „openleggingen" te kunnen ontwerpen en verdedigen. Deze plannen komen over het algemeen voort uit dezelfde drang, die een eeuw geleden leidde tot het dicht-groeien van grachten. Men heeft de Voldersgracht ge dempt, omdat zij stonk en omdat het verkeer met demping gediend was. In een tijd toen er nauwe lijks rij-verkeer was. De Ged. Voldersgracht ligt er nu bij als een slor- •92 De regionale mapjes zijn de volgende-. 01, 02 en 03 drie mapjes van elk 5 kaarten van culturele objecten in West- Brabant t/m Klundert, Hoeven en Rucphen. 11, 12, 13: drie mapjes van elk 5 kaarten van de streek tussen Zevenber gen, Oosterhout, Zundert en Chaam. 14: 5 kaarten Grote Kerk Breda. 21, 22 en 23: drie mapjes van elk 5 kaarten van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. 31, 32 en 33: drie mapjes van elk 5 kaarten van Tilburg en omgeving tot en met 's Gravenmoer, Haaren, Diessen en Baarle-Nassau. 41, 42 en 43: drie mapjes van elk 5 kaarten van Best, Oirschot en de Bra bantse Kempen. 5'. 52 en 53: drie mapjes van elk 5 kaarten van de streek ten noorden en zuiden van Eindhoven t/m St Oedenrode en Budel. 61, 62, 63: drie mapjes van elk 5 kaarten van 's Hertogenbosch en omge ving. 64: 5 kaarten Kathedrale Basiliek St Jan. 71 en 72: 10 verschillende kaarten in 2 mapjes van 5 kaarten van Oss, Uden, Veghel en omgeving. 81 en 82: 10 verschillende kaarten in 2 mapjes van 5 kaarten van het Land van Cuijk en Boxmeer. 9', 92, en 93: 15 verschillende kaarten in 3 mapjes van 5 kaarten van Hel mond en omgeving. Naar de onderwerpen zijn de kaarten als volgt in mapjes bijeenge bracht: Aa, Ab 10 verschillende raadhuizen in 2 map jes van 5 kaarten. Ba, Bb, 10 verschillende kastelen, en kasteel- raadhuizen in 2 mapjes van 5 kaarten. Ca, Cb, Cc, Cd, Ce, 35 verschillende kerken, kapellen, to- Cf, Cg, rens e.d. in 7 mapjes van 5 kaarten. Da, 5 verschillende molens en watermolens in een mapje van 5 kaarten. Ea, Eb, Ec, 15 Verschillende boerderijen in 3 map jes van 5 kaarten. Fa, Fb, Fc, Fd, 20 verschillende stads- en dorpsgezich ten in 4 mapjes van 5 kaarten. Ga, 5 verschillende kaarten architectuur in een mapje van 5 kaarten. Ha, Hb, Hc, Hd, He, 25 verschillende vennen, zandverstui vingen, polders, bosgezichten en ande re landschappen in 5 mapjes van 5 kaarten. Ja, Jb, Jc, 15 verschillende beeldhouwwerken, glas in lood ramen, schilderwerken, naaldwerken en andere kunstschatten in 3 mapjes van 5 kaarten. Ka, Kb, 10 verschillende carnavals-, dans-, rui terij-, gilden- en andere folklore- kaarten in 2 mapjes van 5 kaarten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 20