W. C. B r a a t HET VIJFTIGJARIG JUBILEUM VAN DE VERENIGING „OUD LEIDEN" Na een bijna volmaakte onverschilligheid voor ons oude stadsschoon gedurende de tweede helfc van de negentiende eeuw, zich openbarend in roekeloze afbraak van mooie oude gebouwen, demping van grachten cn andere handelingen, die thans geluk kig zeer velen als vandalisme zouden biandmerkcn, begon tegen het begin der twintigste eeuw de heem schutgedachte, tevoren slechts door enkelen gepro pageerd, eindelijk wat meer weerklank te vinden. Het resultaat van deze gelukkige kentering in de opinie der toonaangevende kringen was o.a. de op richting van een aantal verenigingen, die zich het lot der plaatselijke monumenten aantrokken en door het organiseren van lezingen en excursies, het uitgeven van jaarboekjes en andere geschriften, in steeds wijder kring belangstelling daarvoor tracht ten te wekken. Zo werd op vijf November 1902 in de weeskamer van het oude stadhuis op de Bree- straat, door een aantal minnaars van oud stads schoon cn historie, de Vereniging „Oud Leiden" opgericht. In 1929 is dat historische stadhuis door brand vernield en daarmee ook die mooie oude ka mer met zijn eiken betimmering. Het Bestuur van de jubilerende vereniging kan zich daar nu helaas niet meer opstellen om de vele gelukwensen, die op 5 November a.s., bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, ongetwijfeld zullen worden uitgesproken, in ontvangst te nemen. Het zal dat doen op de gro te bovenzaal, de Grote Pers, van de Lakenhal. In derdaad, wij mogen „Oud Leiden" gelukwensen op die dag, want het heeft in die vijftig jaar zijn taak naar behoren vervuld en vervult die nog steeds met onbezweken enthousiasme. Het ledental, in 1932 nog zeer bescheiden (143) is, na 1935 vooral, krachtig aangegroeid cn kort geleden de 1000 ge passeerd. Die leden worden gerecrutecrd (of beter nog, zij rccruteren zichzelf), uit alle lagen der bevol king en dit laatste vooral is een verheugend ver schijnsel. De liefde voor de oude schoonheid moet zo diep mogelijk en zo wijd mogelijk verankerd worden in de hele burgerij. Eerst dan wordt de heemschutgedachte een levend bezit van ons hele volk. Wij moeten in dit bestek kort zijn over het werk van „Oud Leiden". Het bleef natuurlijk niet bij lezin gen en excursies. Er werden en worden nog jaar lijks tal van kleinere restauraties gesubsidieerd; er worden oudheidkundige opgravingen bekostigd in de stad (de Burcht o.a.) en daar buiten, in heel Rijnland; er worden geschriften uitgegeven op his torisch cn folkloristisch gebied (dc Oud Leiden se rie)er verschijnt elk jaar een jaarboekje, dat tal van interessante opstellen bevat over geschiedenis, oudheidkunde en monumenten van Leiden en Rijn land, er is door de Vereniging een typisch vrocg- zeventiende-eeuws huis aangekocht cn geheel ge restaureerd, dat nog de oorspronkelijke indeling heeft met voorhuis cn kelderkamer en er bestaan reeds plannen voor aankoop van een tweede huis. Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum ver scheen een fraai geïllustreerd en uitstekend gedo cumenteerd boekwerk over Kastelen, Buitenplaat sen en Ridderhofsteden in Rijnland. Voorts werd er in de jubileumweek een tentoonstelling geopend in de Lakenhal over het werk van de 17c ecuwse stadsarchitect Van der Helm, in dc Univcrsitcits Bibliotheek een tentoonstelling van minder beken de prenten en tekeningen uit de verzameling Bodel Nijenhuis en in de stad verklaarden verscheidene winkeliers zich bereid hun etalages, zo mogelijk be trekking hebbend op „Oud Leiden", op een bijzon dere wijze te verzorgen. Er was een wedstrijd voor de schoolj eugd en aan het Stadsbestuur heeft de Vereniging een paar zwanen aangeboden, ten einde het oude stadsrecht van zwanendrift weer tot nieuw leven te wekken. Uit alles blijkt wel, dat „Oud Lei den" de sympathie heeft van brede lagen der bur gerij en dat is ook nodig voor een vereniging die zich ten doel stelt de heemschutgedachte zo ver mogelijk uit te dragen. „BEELDEN UIT BRABANT" Bij wijze van bestelkaart is een exemplaar uit dc serie van 150 prentbriefkaarten van culturele ob jecten in Noord-Brabant, die door de kunstfoto graaf Martien Coppens te Eindhoven in opdracht van het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant is samengesteld, bij dit nummer van „Heemschut" gevoegd. Met het uitgeven van deze serie streeft genoemd an jerfonds een tweeledig doel na: enerzijds wil het al dus een cultureel verantwoorde serie prentbrief kaarten in omloop brengen, anderzijds hoopt het op de lange duur zijn financiële middelen door ver koop der kaarten te versterken. De serie van 150 kaarten is in een aantal kleine series van 5 kaarten onderverdeeld. Zij omvat 30 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 19