A. G. M. Boost SCHOONHEID, EEN KWETSBAAR BEZIT Als we straks over de nieuwe Rijksweg No. 2 van Amsterdam naar Utrecht zullen rijden, zal ons oog vreugde beleven aan nevenstaande molen, 1) links van de weg ter hoogte van de spoorwegoveigang in het baanvak Nieuwersluis-Uithoorn; een eerlijke Hollandse molen in het weidse Hollandse polder land onder de eindeloze Hollandse lucht. Dit kos telijke landschapsbeeld is bij uitzondering gaaf en niet ontsierd door ellendige bouwsels, telefoon- en laagspanningspalen en andere ongerechtigheden, die meer en meer ons tere en gevoelige land schap besmetten en bederven. Hoe zelden gelukt het ons ge zichtsveld met een ongerept beeld te vullen; bezie slechts de foto van eenzelfde molen bij Breukelen2) Wij hebben als Heemschut en Commissie W.I.L. reeds zovele malen uiting gegeven aan onze bezorgdheid en ergernis over de steeds verder om zich heen woeke rende landschapsontsiering, dat wij, gezien de resultaten, ons af vragen of wij, met onze mede standers, slechts een zodanig on betekenend aantal vormen, dat onze stem in de woestijn verloren dreigt te gaan. Telkens wanneer wij ons begeven langs de landelijke wegen in ons land, moeten we de vrijwel con tinue opdringerige begeleiding van telefoon- en electrische palen als een steeds sterker wordende be klemming ondergaan. Deze dorre staken zijn evenzovele krassen op een mooi schilderstuk; hun botte, irriterende en obsederende aan wezigheid bederft de harmonie van weg en landschap. Kijk eens naar de foto van de weg naai Meppel te Ruinerdijk 3) en de foto's van de -weg Emmea Borgercompascuum4) en let op het aspect van de weg naar Rijs- sen nabij Nijverdal5) op een twee tal punten die slechts een paar honderd meter uiteen liggen! Een naargeestige lintbebouwing, gecombineerd met palen, is wel het beste dat op het gebied van ontsiering kan worden bereikt. Opvallend is het, dat nieuwe vormen van lintbe bouwing cn voortzetting of aanvulling ervan nog steeds overal in ons land aan de orde van de dag zijn! Wij vragen ons herhaaldelijk af hoe dit te rij men is met de gave afronding van bsbouwingscen- tra waartoe de huidige omvang van de woningbouw toch alle mogelijkheid moet bieden. 89

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 17