van de brug in het Grootzand valt daar het zelfde te bereiken. Slechts zo is een oplossing te ver krijgen, die definitief kan zijn. Dc uitvoering van het dempingsplan zal vroeg of laat dwingen tot de aanleg van een nieuwe, brede Lemmerbrug, waardoor de Water poort nog verder in een hoek ge drukt zal worden; zelfs zal, gege ven de onvoldoende Oosterdijk, demping van het Klein Zand noodzakelijk kunnen worden. Wat men nü wil, is slechts de eerste stap waarop meer, en ergere, schendin gen moeten volgen. Laten wij ho pen, dat, nu Gedeputeerde Staten hun goedkeuring reeds aan dit plan hechtten, de Kroon deze steden- schennis een halt zal toe roepen Ton Koot TOT EEN TEGENSTANDER Ferdinand de Lesseps, die aan den lijve zo heeft on dervonden wat tegenstand betekent, heeft eens de behartenswaardigegedachte neergeschreven: „Nos adversaires sont souvent nos meilleurs auxiliaires". Met dit voor ogen hebben wij met belangstelling de brief gelezen van een achtenswaardig man, die zo vriendelijk was ons te laten weten, waarom hij geen lid kon worden van de Bond Heemschut. En kele punten uit dat schrijven zijn belangwekkend genoeg om hier te beschouwen, omdat deze mening waarschijnlijk door meer tegenstanders gedeeld wordt en de beantwoording ervan onze leden zou kunnen dienen. Als bezwaar tegen oudheidkundige verenigingen wordt genoemd, dat deze op de bres staan voor het oude, historische schoon, dat bewaakt wordt alsof het er altijd geweest is en niet zelve wellicht nog veel schoner stadsbeeld heeft verdrongen.Schrij ver erkent dat wij heden ten dage nog niet toe zijn aan een algemeen erkende nieuwe stijl en dat men dus zeer voorzichtig moet zijn met nieuw bouwen of te verbouwen in het oude milieu, maar, voegt hij er aan toe: „dat wil niet zeggen, dat wij dat niet zouden mogen doen, of alleen maar in oude stijl." Wij kunnen moeilijk namens alle oudheidkundige verenigingen antwoorden, maar wat Heemschut be treft is het allerminst zo, dat deze bond zich verzet tegen elke verandering. Ware dat zo, dan moesten er honderd maal meer rapporten en adressen uit dan thans reeds het geval is. Maar Heemschut treedt alleen in verzet, wanneer er ernstige aantasting van de schoonheid van stad en dorp op het spel staat. En zeker eist hij geen bouwen in oude stijl. Dat is een bekend en helaas te veel gehuldigd mis verstand. Indien onverhoopt gesloopt moet worden dringt Heemschut aan op het bouwen in verhou ding, materiaal en kleur passend bij het oude en sterke bestaande milieu. Dat is toch wel iets anders dan bouwen in oude stijlHeemschut wil zeker een nieuwe stijl niet tegenhouden, maar daar alle ruim te en gelegenheid voor geven doch deze volledi ge vrijheid bieden buiten de stads- en dorpskernen, die erkende historische schoonheid bezitten. En dat betekent veel vrijheid op zeer veel plaatsen Een ander bezwaar wordt genoemd, dat de oud heidkundige verenigingen maar één kant van de zaak zien en ook willen zien. Blijkbaar is hier de ge achte schrijver zeer weinig op de hoogte van het heemschutwerk, anders kon hij uit onze vergade ringen, orgaan en adressen weten, dat herhaalde lijk bemiddelingsvoorstellen worden gedaan en plannen worden ingediend, om tegemoet te komen aan de eisen van het verkeer, industrialisatie, re creatie, landsverdediging, enz. Dat de voorstellen van Heemschut uit een bepaalde gezichtshoek voortkomen is duidelijk, en is ook de kracht van 86 Het Hoogend te Sneek van de Waterpoort gezien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 14