luid zou laten horen. Helaas is die verwachting niet beantwoord. De nieuwe begroting laat slechts een bedrag van drie milliocn gulden zien. Wij mo gen hierbij niet uit het oog verliezen, dat deze be groting nog onder invloed van de vorige minister is tot stand gebracht. De tegenwoordige minister, Z. Exc. Mr Cals, heeft bij herhaling zijn bijzonde re belangstelling getoond voor de monumentenzorg, blijk gegeven diep besefte hebben voor de culturele waarde van ons nationale monumentenbezit. Dit geeft ons alsnog het vertrouwen, dat deze bewinds man zijn invloed zal laten gelden, indien herziening van dit begrotingsbedrag aan de orde gebracht kan worden. Reeds in het Aprilnummer van ons orgaan betoogden wij, dat een bedrag van vijf millioen al leszins verantwoord zou zijn. Weet men, dat voor de restauratie alleen al voor de Oude kerk te Am sterdam over een totaal bedrag van 3.000.000 wordt gesproken en over die van de Nieuwe kerk over 2.000.000 dan krijgt men enig inzicht in de betekenis van het bedrag van vijf millioen gulden voor geheel Nederland voor het jaar 1953. Wanneer men uit de dezer dagen gepubliceerde cijfers van het vreemdelingenbezoek leest, hoe Am sterdam daar het leeuwenaandeel van de bezoe kersgetallen heeft en als men rekening houdt met het onschatbare bezit van ruim drie duizend monu menten in de hoofdstad, en als men dan bovendien weet in welke critieke toestand vele dier gebouwen zich bevinden dan slaat men zijn handen wel ineen te lezen, dat de Rijksbegroting 1953 voor de monu mentenzorg in Amsterdam slechts een mager be drag van 116.000 opvoert. Zoals uit de begroting van de Stad Amsterdam zelf blijkt hebben B. W. voorgesteld aan de Raad, een bedrag van 1.000.000 voor de zorg der Am sterdamse monumenten uit te trekken. Het is daar om in het algemeen belang van harte te hopen, dat het Rijk dit gebaar zal willen begrijpen en weten te waarderen door niet achter te blijven. Hoe gaarne zouden wij in deze eens de tekenen van een krachtiger en bewuster beleid zien, zodat de monumentenzorg uit de sfeer van de sentimentali teit en de lieve oude huisjes" wordt gehaald. In kleiner verband bewees o.m. de gemeente Amers foort, hoe door het doeltreffend hanteren van de premieregeling, welke bestaat voor de woningver betering en -splitsing, opmerkelijke resultaten te be reiken zijn, waarmee de bewoners, woningzoeken den, het aanzien van de binnenstad en de monu mentenzorg gebaat zijn. Van verval tot leven, met behoud van de schoonheid, is dat niet aantrekkelijk genoeg om op groter schaal aan te vatten? In spanning zullen wij de ontwikkeling van de vol gende weken volgen. Indien niet snel en doelbewust zal worden gehandeld betekent dit dat steeds meer slopingen zullen volgen, gaten in straat- en gracht- wanden zullen worden geslagen en onherstelbaar verlies zal worden gebracht aan aanzien en waarde van onze zo terecht geroemde en karakteristieke Nederlandse dorpen en stadskernen. De benzinepomp m 'lenksee De benzinepomp aan de haven van Zieriksee, waarover wij in ons Augustusnummer schreven is tenslotte aangebracht. Echter niet op het trottoir, zoals gevraagd werd, maar tegen de gevel van de garage, welke niet tot de fraaiste specimina van de bekoorlijke kleine stad behoort. De schrijfwijze van het stadje, welke men hierboven aantreft, is geen zetfout. Men leze in de Heem schutserie no. 49, hoe deze naam is afgeleid van de cc water) van Siegerik of Zierik, dus: £ienk's ee. En die ee is de nu grotendeels gedempte haven. Onze Prinsessen Ook dit jaar is weer een voortreffelijk geïllustreerde kalender verschenen met dertien nieuwe foto's van de vier Prinsessen, de kalender van ,,Pro Juven- tute". Zij is voor 2,75 verkrijgbaar na storting op postrek. 51.74.00 Watteaustr. 6 Amsterdam, Zd. NIEUWE LEDEN 83 Als buitengewoon lid traden toe M D A Clerum, Middelburg, P J Sleutel, Deventer, P C van Loo, Wolfaaitsdijk, J E de Visser, Hoorn, Mej J A W. van Solkcma, Amsteidam, Mej Dr A M E Draak, Amsterdam, Mevr MAC Vissei, Laien N H Mevr G J Fijn van Draat-van Zijll de Jong, Wapenveld, C E Moorrces, Rotterdam, Mr H S Cat7, Rotterdam, G KallT Aen, Loeneisloot, Mej Mi E Ribbius Peletier, Amsteidam, J A. Wagcmans, Beverwijk, J H de Herder, Zwolle, W G van 7adelhoff, Soest- dyk, J A Langelaan, 's-Gravenhage, Ir H F Mertens, Nieuw Loosdrecht, C A Huygcn, Heer bij Maastricht, B Noordhoff, Haren (Gr), J P Wink- stei, Oss, Mevr AMD van Linden Tol-Sieger, Baarn, Piof Ir J Klopper, 's-Gravenhage, G J G Leonhardt, Laren NH G M van Wagtendonk, Amstelveen, Jkvr C Baronesse van Tuyll van Serooskerken, Blocmendaal, H J van der Sluys, Schoorl, Dr L Schalm, Arnhem Als gewoon lid traden toe Openbare Lees/aal, Deventci, Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, Leiden, N V Verenigde Nederlandse Schccpvaart- Mij, Rotterdam, Middelbare lechmsche Kunstnijverheids- en Zeevaait- school, Groningen, MTS. Heerlen, Instituut voor Kunstnijverheidsonder wijs, afd Opleiding tot lekenleraren, Amsterdam, Erven Mi Di J F van der Lek de Clercq, Blocmendaal, NV Bataafse Petroleum Maatschappij, 's-Gravcnhagc, Academie van Bouwkunst, Amsterdam Als donateur traden toe Gemeentebestuur van Maastricht, J Mees, Rotterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 11