1 Waag waren tamelijk zwaar gehavend, doch ge lukkig vooral de later aangebrachte meest bijzon der lelijke winkelpuien. Hierdoor betekende de schade in feite winst. 3. Brink 77 (gevel met rechte kroonlijst in Lode- wijkstijl XlXa). Dit grote oude deftige woonhuis was verbouwd tot banketbakkerswinkel. Een „rijke" winkelpui van marmer, teak en glas-in-lcod sneed de pilasters af, zonder dat er naar een architectonische oplossing gezocht was. De winkel is gebleven, doch is nu een zaak van standing geworden. Het pand bevat thans, behalve de winkel, bakkerij en ruime woning voor de eige naar, 4 flatwoningen; dus vier woningen gewonnen en een hoger rendement. 4. Brink 82 (i8de-eeuwse klokgevel). Het oude ruime pand bevatte een groentewinkel en 2 woningen, welke samen f 4.per week op brachten. Het verkeerde in een erbarmelijke toe stand. Thans heeft het een moderne winkel met woning, een afzonderlijk verhuurd kantoor en 2 ruime bovenwoningen en het rendeerl ruim schoots. 5. Brink 82a (i8de-eeuwse klokgevel). Dit bescheiden winkelhuis had een granito onder pui en een primitieve woning. Thans voldoet het aan hogere gebruikseisen en brengt een goede huur op. Indien in plaats van de 7 woningen, welke in deze huizen aan de Brink zijn tot stand gekomen, 7 nieuwe woningen gebouwd waren, was een aan merkelijk hoger bedrag aan over heidsgeld nodig geweest. 6. Graven 6. Onder de fraaie, gave renais- sancegevel van 1661 bevond zich een armoedige winkelpui van einde igde-eeuw. Het huis voldeed niet aan matige eisen. Een bom verwoestte het huis grondig, doch de gevel bleef als door een wonder overeind. Thans is er beneden een grossiersmagazijn met er boven een goede bovenwoning. 7. Kleine Overslraat 36. Dit fraaie renaissancegeveltje van 1651 was in het begin van deze eeuw grondig verknoeid door een winkelpui, welke zich ook over de eerste verdieping uitstrekte. Een nieuwe eigenaar kocht het pand aan om er een automatiek in te vestigen. Door eenkleine financiële bijdrage wist „Oud-Deventer" de eigenaar te bewegen het pand in de huidige vorm te restaureren. Gelukkig waren er voldoende gegevens gespaard gebleven om de juiste afmetin gen van de kozijnen op de verdieping vast te stellen. 8. Muntentorencomplex. De belangrijkste restauratie in deze jaren was die van het Muntentorencomplex, een uiterst schilder achtig complex van typische middeleeuwse opzet, bestaande uit de oude Deventer munt, het „Huisje van de Weduwe" en de zaal, welke oorspronkelijk behoorde bij het huis „De 12 Apostelen". Geduren de 5 eeuwen is er aan gebouwd, gewijzigd, ge knoeid en hersteld, zodat van de oorspronkelijke middeleeuwse toestand weinig meer over was. Toen enkele bommen het complex grotendeels ver woestten, doch de belangrijkste gevels en de onder ste helft van de traptoren spaarden, deed de voor naamste eigenaresse, de Lugard's Stichting „de Muntentoren" een plan voor de restauratie en herbouw opmaken, welke ondanks het feit, dat de aanvankelijk toegezegde rijksbijdrage werd inge trokken, tot stand kwam dank zij een zeer belang rijke bijdrage van de Heer J. H. van Heek en vele kleinere particuliere giften, alsmede een groot ren teloos voorschot van de gemeente. De delen van het complex, welke in andere handen waren, werden door de eigenaren belangeloos of tegen een zeer bescheiden bedrag afgestaan. Het muntgebouw be vat thans een zaal voor voordrachten, kamermu ziekuitvoeringen en een expositiezaal. De zaal van 48 Muntentorencomplex, achter de muren. Vervolg op biZ- 41).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 32