weder subsidie van Rijksmonumentenzorg gegeven kan worden. Met enkele millioenen zouden dui zenden kleine objecten voor ondergang behoed en gehele buurten uit hun verval kunnen worden op gericht. Een beter renderende uitgave van Rijks- gelden kan men zich moeilijk denken. Wanneer men i% van de uitgaven voor militaire doelein den bestemde voor restauratie van kleine panden, zou het doel bereikt zijn. Ons land zou daaraan zeker niet financieel te gronde gaan en een grote winst aan culturele rijkdom boeken. Enkele voorbeelden mogen U het bovenstaande verduidelijken. 1. Woonhuis Menstraat 22 (Eigendom van „Oud Deventer") De Menstraat is een typisch voorbeeld van een gedegradeerde straat van grote schilderachtigheid. Er staan nog verschillende min of meer gave 17de- eeuwse huizen. Het fraaiste hiervan is no. 22, da terend uit 1603, in Gelders-Overijsselse bouwstijl. Het merkwaardige ervan is, dat, waar alle huizen uit die tijd achter een eenvoudige tuitgevel hebben, dit pand ook een achtergevel heeft met zwenkingen en pinakels en gesierd is met jaartalankers. Dit wijst er op, dat destijds de tuin heeft doorgelopen tot de er achter liggende Rijkmanstraat. Deze toe stand wordt thans hersteld. Een moeilijkheid was of men de oorspronkelijke 17de-eeuwse zandstenenkruiskozijnen, waarvan nog sporen aanwezig waren, wederom moest aan brengen of de i8de-eeuwse kozijnen handhaven en alleen de daarbij behorende raamindeling aan brengen. Er is tot het laatste besloten om daardoor het huis in twee goed bewoonbare woningen te kunnen splitsen. 2. Pakhuis Rijkmanstraat 11 (Geld.Ov. gevel 1612). Dit pand, grenzende aan de tuin van het hiervoor genoemde huis, is kennelijk steeds pakhuis geweest. Er is in de loop der jaren weinig aan veranderd, alleen het begane-grond-gedeelte van de voorgevel was totaal verminkt en gaf geen enkele aanwijzing van de oorspronkelijke toestand. Er is getracht een bij de bovengevel passende oplossing te vinden, zoals deze voor de huidige bestemming gewenst was.Een aangrenzende gevel uit de zelfde tijd is bij een der bombardementen verloren gegaan. Ook in het hart van Deventer, de Brink, zijn een aantal bommen gevallen, waarbij enkele architec tonisch onbelangrijke gebouwen verwoest zijn, doch merkwaardigerwijze alle grote en kleine mo numenten gespaard zijn. Zo is de prachtige stoep van de Waag ongeschonden achter de zandkist, welke „Kunstbescherming" had doen aanbrengen, weder voor de dag gekomen, ondanks het feit dat vlak daarvoor een splinterbom viel. Ook het ge bouw had betrekkelijk geringe schade, slechts het hoektorentje werd vrij zwaar gehavend, terwijl al het glas aan scherven en zolderingen en tussen muren in stukken gingen. Veel oude gevels om de tswn1 Kleine Overstraat 36. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 31