Het werd gebouwd in 1575 door een Deventer koopman Herbert Dapper, lid van het Schonevaar- dersgilde, dat 3 haringen in zijn wapen voerde, vertoont de stijl van Vredeman de Vries en is een der fraaiste en bestbewaarde 16de eeuwse renaissancegevels in ons land. De brede zijgevel heeft een dakkapel met hijsblok, hetgeen zijn vroegere bestemming als koopmanshuis nog accentueert, terwijl de achterkant veel een voudiger als het front, het wei nig voorkomende type van de schoudergevel laat zien en toch ook nog met een gevelsteen prijkt. Zo staan Waag en 3 Haringen nu in hethartvanDeventernietalleen als getuigen uit het verleden, maar ook als sym bolen van het heden: de levende handels- en in dustriestad die Deventer in het heden is bezint zich toch ook op haar verleden, schut haar historisch heem en het is een voldoening en verheuging te kunnen constateren, dat gemeentelijke overheid, verenigingen en particulieren hier samen gaan en tezamen staan voor het behoud van waardevolle cultuurmonumenten. Ir W. P. C. Knuttel DE RESTAURATIE VAN OUDE BOUWWERKEN TE DEVENTER, 1945 195 1. Het bezit van twee bruggen over de IJssel is voor Deventer in de laatste oorlogsjaren een groot risico gebleken. In meer dan 20 bombardementen hebben de geallieerde vliegtuigen getracht deze bruggen te vernielen. Het is hun niet gelukt, doch aan de stad is grote schade toegebracht, van de 11000 woningen bleven er slechts 2500 geheel onbeschadigd. Naar verhouding hebben de oude bouwwerken, waaraan Deventer nog rijk is, weinig geleden. Van de Grote of Lebuinuskerk werden de meeste raam- traceringen ingedrukt, doch overigens werd, be halve aan het glas, weinig schade aangebracht. De Bergkerk stond nog gaaf te midden van de puin hopen. Een huizencomplex aan de Nieuwe Markt ging totaal in puin, doch de fraaie aangrenzende 17de-eeuwse huizen bleven behouden. Zo zijn er meer voorbeelden op te noemen. Het verlies van oude bouwwerken beperkt zich tot 2 huizen uit de eerste jaren van de 17de eeuw, die totaal verloren gingen. Wel leden verschillende panden meer of minder ernstige schade. Voor de meeste is deze schade in winst omgezet, doordat zij niet hersteld zijn in de vooroorlogse toestand, doch tevens grondig geres taureerd. De daartoe nodige gelden zijn uit ver schillende bronnen gekomen. De rijksbijdrage in de oorlogsschade, hoe welkom ook, was meesttijds to taal onvoldoende. In enkele gevallen werd door Rijksmonumentenzorg een subsidie verstrekt, doch deze bron droogde vrij spoedig op. Grote waarde ring verdienen die huiseigenaren, welke belangrijke bedragen uit eigen middelen beschikbaar stelden enige aannemers, die uit liefde voor het werk uiterst schappelijk waren, en niet minder het gemeente bestuur van Deventer, dat door renteloze voor schotten of leningen enkele van de belangrijkste restauraties mogelijk maakte. Inmiddels kwam in 1948 de stichting „Oud-De- venter" tot stand, met het doel door bescheiden bijdragen of leningen de restauratie van kleine ob- 44 2s"' De muur met de koperen ketel. Bronnen: „Het Waaggebouw te Deventer", door W. Uyten- houdt, in Techn. Gemeenteblad Mrt/April 1934; „De Waag, eertijds brandpunt, thans behoedster van Deventer's historie" door G. J. Lugard in Dev. Dagbd. 9 April 1938.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 28