i Karei V heeft moeten verwijderen. De befaamde koperen ketel is in 1434 gebruikt om de muntmees ter van de heer van Batenburg zijn straf voor zijn valse munten, n.1. de dood in de kokende olie, te doen ondergaan. Eeuwenlang heeft het gebouw er gestaan als brandpunt der stede lijke historie die er zich op en omheen afspeelde. Mars en Mer- curius hadden er hun zetel en schommelden er op en neer, tot dat in de 19de eeuw grote veran deringen plaats vonden. Zo werd in 1841 de bovenverdieping uit gebroken ten behoeve van de tekenschool; in 1862 werd het ge bouw aan zijn oorspronkelijke bestemming van Waag onttrok ken,waarna er successievelijk o.m. het Telegraafkantoor, het Gym nasium en de Meisjes-H B S. in onder werden gebracht, hetgeen met vrij ingrijpende inwendige wijzigingen gepaard ging. Erger nog waren de gelukkig verijdel- de aanslagen op het gebouw zelf. Er blijktn.1. in 1837 sprake van geweest te zijn om „dit oude ge bouw af (te) breken en hierdoor de Brink (n.b. een der grootste pleinen van ons land) te vergroten". En in 1873, toen het gebouw een nieuwe bestemming zou krijgen en geres taureerd diende te worden, gaf bij de discussies daarover een der raadsleden als zijn, voor die tijd wel kenschetsende maar daarom niet minder ontstellende, mening te kennen„het zou overweging verdienen, of het niet beter ware het gehele gebouw af te breken en een nieuw gebouw in denzelfden stijl weder op te trek ken, dan dit oude kraakje te behouden, met op offering van vele kosten." Niet de Heemschut ters avant lalettre hebben toen dit plan verijdeld, maar een nuchter rekensommetje: afbreken en opbouwen zou ongeveer f 25 000 a 30 000 kosten, restaureren slechts 8.000, dus: de Waag bleef! Nog tweemaal nadien heeft haar bestaan aan een zijden draad gehangen. In de loop der eeuwen was het gebouw, dat gedeeltelijk op zachte bodem bleek te zijn gebouwd, gaan verzakken en wel zo ernstig, dat in 1920 de rechterzijgevel 50 cm uit het lood stond; de toestand was zo*precair, dat het gemeen tebestuur onverwijld ingreep en door het doen plaatsen van betonnen ringen in de bodem het ver zakken tot staan wist te brengen. Was het hier dus de moderne techniek die het ge bouw voor onheil behoedde, een andere uiting daarvan bewerkstelligde bijna haar ondergangeen zwaar bombardement op 6 Febr. 1945 deed enige scherf bommen vlak bij de Waag neerkomen en ont ploffen, waardoor een geweldige verwoesting werd aangericht: de buitenmuur was als doorzeefd, alle ruiten waren verbrijzeld, zolderingen en binnen muren weggeslagen en beschadigd, maar construc tief bleek het gebouw gelukkig niet geleden te heb ben en, na restauratie, staat het weer hecht en trouw, nu als behoedster van Deventer's historie. Want sinds 1913 is er het museum voor plaatselijke en gewestelijke oudheden in gevestigd. Ook is dit, sedert 1932, het geval met haar achterbuur het huis met de 3 vergulde haringen: „dit hus is Godt be- quam, in di drie vergulden herinck is sinen naem". 43 De Waag, op de achtergrond de „3 Haringen".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 27