G er h. J. Lu g ar d J r DE WAAG EN DE DRIE HARINGEN Zo vaak is reeds de Waag historisch en bouwkundig beschreven, dat haar geschiedenis hier slechts in contouren gegeven moge worden Gebouwd in 1528, laat gothisch, gedeeltelijk met materiaal, afkomstig van door de Deventernaren gesloopte Gelderse forten, waarin ook reeds puin van het slot Nijenbeek zat verwerkt, kreeg ze in 1643 haar renaissance bordes. Het gebouw diende zowel als hoofdwacht van de burgervendelen als tot Waag, waartoe de beneden verdieping bestemd was; Gualtherus Sylvanus be schrijft het in 1616 als volgt: „een seer schoon en heerlick gebouw, meer lanc dan breet (de afme tingen zijn 21 50 m bij 10 m) Dit hues is alsoo gebout als een insule, dattet rontom vrij is, ende afgescheyden van andere huysen, hebbende twee maal twee groote poorten, daer men met waegens en karren bijlancx die Wage in en uytvaeren kan Boven die Wage zijn seer schone solders, afgedeelt in verscheyden gemacken, daer die burgeren haer hooftwacht holden". Op de dubbele bestemming van het gebouw wijzen ook enige weinig opvallende, maar daarom niet minder merkwaardiger figuren in het fries van het bordes4 koppen, waarin 2 in 17de eeuws burger kostuum als kooplui en 2 krijgslieden met helm; daaronder zijn tropheeen gebeeldhouwd van har nassen, trommen, „sinckroeren, bussen, hellebaer- den, swijnsprieten", e.d Het beeldhouwwerk aan de zijvleugels, waaronder de bekende Kiek-in-de-pot, (zijn maat, de Kiek-uit- de-pot is helaas in de oorlog omgekomen) hangt tennauwste samen met de ontstaansgeschiedenis van het gebouw, evenals de thans lege consoles, waarop' ook beelden, en wel spotbeeldjes op de hertog van Gelre, hebben gestaan, die men echter op last van 42 De Kiek-in-de-pot. Het huis „In de drie vertgulden hermck". Koopmanshuis uit het jaar 1575

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 26