Prof. D r E. H. ter K uil e DE KERKEN VAN DEVENTER De betekenis van het middeleeuwse Deventer als geestelijk centrum wordt duidelijk in het licht ge steld door verschillende typen der oude kerken. De Grote of St. Lebuinuskerk met haar vroeg-ro- maanse kern behoort tot de groep van de voorname kapittelkerken van het bisdom Utrecht; de daar tegenaan gebouwde Mariakerk was de bijbehoren de oudste parochiekerk; de Bergkerk, eertijds aan schipperspatroon St. Nicolaas gewijd, was de pa rochiekerk van een afzonderlijke stadswijk bij de haven; het kloosterlijke element wordt vertegen woordigd door de Broerenkerk, zoals nog altijd de R.K. kerk van de H. Lebuinus wordt genoemd, oorspronkelijk de kerk van het klooster der Minder broeders. De plaatsing van de Grote Kerk in de stadsplatte grond toont onmiskenbaar aan, dat zij geen gewone parochiekerk is geweest. Zij ligt namelijk niet aan alle zijden vrij, omdat zij oorspronkelijk deel uit maakte van een complex kapittelgebouwen. Te overzien is de kerk alleen van de Grote Markt aan haar Zuidzijde. Van haar bijzonder hoge ouder dom is daar weinig te bespeuren: door een ingrij pende verbouwing in de 15de en 16de eeuw maakt zij uitwendig de indruk niets anders te wezen dan een laatgotische hallekerk in Neder-Rijnse trant. Betreedt men echter het inwendige, dan wordt men al gauw gewaar, dat er nog heel wat over is van een bijzonder grootscheepse vlakoverzolderde romaanse basiliek met alle kenmerken van de 1 ide eeuw. Inderdaad, ongetwijfeld zijn de berichten juist, die bisschop Bernoldus (10271054) roemen als de stichter van een nieuwe kapittelkerk te De venter. Met uitzondering van de uiterste westelijke partij kan men Bernoldus' kerk vrijwel volledig reconstrueren uit aanwezige gegevens. Zij blijkt dan een treffende overeenkomst te hebben met de andere kapittelkerken die op Bernoldus teruggaan, namelijk St. Pieter en St. Jan te Utrecht en St. Maarten te Emmerik. In het bijzonder ten aanzien van de koorpartijen is de gelijkenis opmerkelijkbij alle vier wordt of werd het koor begeleid door ver- lengsels van de zijbeuken die beneden een toe gangskapel tot de krocht bevatten en boven een kapel welke in Deventer bereikbaar was door trap pen langs de wanden van het koor. Merkwaardig is voorts de uitwendig half-zeshoekige vorm van de apsiden. De Deventer kapittelkerk overtrof de andere door haar aanzienlijke afmetingen en onder scheidde zich verder doordat zij een oostelijk en een westelijk dwarsschip bezat. Zonder twijfel had zij ook een westelijk tegenkoor, torenvormig opge trokken of door torens geflankeerd, maar over de gestalte van die westelijke partij zijn geen be trouwbare gegevens voorhanden. Door herhaaldelijk moderniseren en vergroten is dc kerk aanmerkelijk gewijzigd. In de 13de eeuw werd zij kennelijk overwelfd, en in de 15de eeuw veranderd in een hallekerk. De beklemmende ernst van de nde-eeuwse architectuur heeft plaats ge maakt voor de sfeer van de waD burgerlijke, late 37 De Bergkerk te Deventer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 21