-lJSL is het gaafst van structuur en het gemakkelijkst als zodanig herkenbaar. De drie pleinen rond de Grote Kerk vormen hiervan nog de centrale ruimten. Overigens is de wijze waarop deze twee kernen naast elkaar ontstaan zijn en in welke vorm, nog allerminst geheel duidelijk. Het lijkt wel zeer waarschijnlijk, dat de grootste kern oor spronkelijk een kleinere, ongeveer vierkante vorm had met afgeronde hoeken, welk vierkant Idoor één hoofdstraat in de ene en drie straten in de andere richting eenvoudig was ingedeeld. Wel licht was deze kern een Frankische „portus", een nederzetting die hier vroeger aanwezig ge weest moet zijn. Een der kwadranten van het vierkant vormde de „immuniteit", met de ka pittelkerk, een daar tegenaan gebouwde paro chiekerk, de Bisschopshof met bijbehorende ge bouwen en tuinen. Dit onderdeel van de binnen stad heeft nog steeds een eigen karakter, waarin we de herinnering aan de vroegere immuniteit kunnen terugvinden. Het is een stadsdeel met grote pleinen en verscheidene openbare gebouwen, en we vinden er, achter een merkwaardig oud huis, een grote binnentuin, de Proosdijtuin. Aan de Nieuwe Markt, waar in 1944'45 de bebouwing aan een der zijden verwoest werd, en waar men binnenkort met de herbouw van het gymnasium hoopt te beginnen, doet de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek thans opgravingen, waaruit nog meer gegevens over dit oudste en merkwaardige stads deel verwacht mogen worden. De bovengenoemde veronderstellingen omtrent de oorspronkelijke begrenzing van de oude kern vin den ten dele hun grond in enige plaatselijke bena mingen: de naam Graven duidt op een oude gracht, de Nieuwe Markt zou juist buiten dit oud ste gedeelte liggen, en de Nieuwstraat is kennelijk een der hoofdstraten van een minder oud stadsdeel, het Noordenbergkwartier. Ook dit Noordenberg- kwartier heeft tot nu toe een eigen karakter behou den; het is de wijk van de kleine bedrijfjes en zakenlieden, terwijl de grote zaken zich hoofdzake lijk tussen de Grote Kerk en de Brink hebben gevestigd, waar vroeger de patriciërshuizen waren. Voorts zijn er bepaalde onregelmatigheden in het overigens gave en regelmatige straatbeloop, die nauwelijks anders zijn te verklaren dan door een vroegere meer beknopte stadsvorm. Hierbij wordt 33 Deventer uit de lucht, vóór de bouw van de nieuwe Vcrkeersbrug. Luchtfoto K.L.M.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 17