zeer vervallen huis kan er toe bijdragen, dat Hoorn er niet alleen een goed bewoonbaar huis bij krijgt, maar ook één, dat een sieraad is voor de stad. De Churchill-laan te Amsterdam Reeds op 15 September 1950 wendde het bestuur van de. Bond Heemschut zich tot de Gemeenteraad van Amsterdam om te pleiten voor het behoud van het profiel van de Churchill-laan, omdat het be stuur berichten ter ore kwamen, dat dit profiel een wijziging ondergaan zou in aansluiting op de wijzi ging, welke de Stalin-laan te verduren had gehad. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam delen ons thans mede, dat de beslissing over het toekomstige profiel van de Churchill-laan genomen is en wel zodanig, dat het huidige profiel in hoofd zaak behouden zal blijven. Gevaar van instorting Het instorten van de gevel van het kasteel Eysden heeft terecht beroering gewekt. Het is helaas niet een op zich zelf staand geval, men denke aan de toren van Jorwerd, de gevel van „De Steenrotse" te Middelburg, het huis ,,In de Kalkmac" te Geer- truiden berg de graanmolen te Wijlré, de toren van Sliedrecht, de Oude kerk te Amsterdam, enz. Wat weten wij in Nederland eigenlijk over het instortingsgevaar? Het is ons niet bekend, dat er ooit een grondig onderzoek naar is ingesteld en het komt ons toch voor, dat dit zeker niet overbodig, ja zelfs heel nuttig is. Vooral nu door de oorlog veel onderhoud is blijven liggen, vooral ook omdat na de oorlog het verkeer zeer is toegenomen en zware vrachtwagens trillingen teweeg brengen, die vroe ger ongekend waren. Wij vrezen bij voortduring het ergste voor de oude steden met haar smalle straten en vele oude gebouwen, welke karakteris tiek voor de stad en voor de cultuur van het land zijn. Wat weten wij van de gevaren, waaraan deze bloot staan? Het komt ons voor, dat het r aadzaam zou zijn, zijn licht eens op te steken in Italië, waar men op het gebied van instorten meer ervaring heeft opgedaan en ook maatregelen toepast om dit te voorkomen. Een speciale opdracht in deze zin aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg komt ons alleszins gewenst voor. Navolgenswaardige burgerzin in Groningen Eens heeft in Groningen een poort met zonnewijzer deel uitgemaakt van de tuinmuur, welke het Prin senhof begrensde. Deze poort, welke eigendom is van het Rijk, bevindt zich nu in de tuin van het natuurkundige laboratorium der stad. Ter gelegen heid van de viering van het 900-jarige bestaan van Groningen heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, dat de gelukkige gedachte heeft gehad gelden bijeen te brengen, om de gemeente als ge schenk aan te bieden: de herplaatsing van de mooie oude poort op zijn oorspronkelijke plaats, als deel van de tevens te herstellen tuinmuur. Een be drag van 9000 is hiervoor ingezameld. Naar wij thans vernemen, heeft het College van B. W. nu aan de Raad voorgesteld de herplaatsing van de poort op de oude plaats weer mogelijk te maken. Goudse ramen Toen de Sint Janskerk te Gouda in 1552 door een catastrophale brand werd getroffen waren er vele wereldlijke en geestelijke heren, gevolgd door ste den, die bijdroegen tot de luister van de herbouwde kerk door fraaie ramen te schenken. Onder de steden treffen wij aan Haarlem, Delft en Leiden. Thans, nu het Raadhuis hersteld wordt, hebben 25 gemeenten rondom Gouda uiting willen geven aan haar vreugde over deze herrijzenis, en tevens de voortzetting willen bevorderen van een oude tradi tie, door opdracht te geven tot het maken van vier ramen, te plaatsen in het stadhuis. Met voldoening maken wij van dit feit melding. 30 Het kasteel te Eysden vócr de ramp.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 14