TOM KOOT OP HEEMWAGHT Monumentenzorg - Nationale zorg Toen de hoofdredactie van het dagblad Het Parool mij uitnodigde een artikel te schrijven over de toe stand en zorg van onze monumenten heb ik deze gelegenheid graag aangegrepen. Het bood immers de kans, dit onderwerp in de belangstelling van een kring te brengen, die daar anders zeer waarschijn lijk aan voorbij zou gaan. De reactie van de lezers kring was verheugend. Vele ideeen kwamen naar voren, om het verval van monumenten tegen te gaan, ideeén ook om aan gelden te komen, enz. Niet alle zijn bruikbaar, maar toch was het verheu gend te bemerken, dat men in breder kring dan men dikwijls meent, zich zorg maakt, als het stede- schoon, dat zo kenmerkend is voor ons land, nog meer wordt aangetast dan de laatste decennia al het geval was. Het artikel verscheen in het Zaterdagavondnum mer van 10 November 1951 en werd o.m. aan alle Kamerleden toegezonden. Dat dit juist voor de be handeling van de begroting 1952 kwam was een gelukkige omstandigheid. Vele andere kranten be handelden op hun beurt het vraagstuk van de na tionale monumentenzorg en het was opnieuw hoop gevend, dat de algemene tendenz was, dat onze monumenten meer zorg verdienen. Deze mening kwam bij de behandeling der begro ting ook tot uiting in de Tweede Kamer. Nóg schijnt, door de indruk van de financiële toe stand van het land, het standpunt geen ingang te hebben gevonden, dat spoedig ingrijpen aanzienlijk voordeliger is voor 's Lands kas dan wachten tot de tijd, dat er meer gelden beschikbaar komen. Dat is betreu renswaardig, want het zal ons verliezen aan stads en dorpsschoon brengen, die niet meer te herstellen zijn. Intussen heeft het kennis nemen van de publieke opinie, welke zich uitte in de Kamer, wel tot gevolg gehad, dat in 1952 meer gelden ter beschikking ko men dan in het afgelopen jaar. De begroting ver meldt een bedrag van 3.000.000.tegen het vo rige jaar 2.000.000,dat later verhoogd werd tot 2.200.000. Volgens de gegevens, welke mij ter beschikking staan werden in de achter ons liggende jaren de volgende bedragen voor het herstel van monumen ten van Rijkswege ter beschikking gesteld 1946 J947 1948 !949 1950 Dit wordt in 1952 f 3.000.000. De heer Weiter gaf in de Kamer te kennen, dat dit bedrag zeker met 3.000.000.verhoogd, zou moeten worden. Mevr. Fortanier-De Wit drong aan, om de gehele aangelegenheid nog eens in de Ministerraad in behandeling te nemen, hetwelk de Staatssecretaris Z.Exc. Mr. Cals, van wie ons be kend is, hoezeer deze kwestie hem ter harte gaat, toezegde. Er is dus nog enig vooruitzicht Het komt ons voor dat, rekening houdend met 's lands toestand, een- bedrag van 5.000.000. volkomen verantwoord zou zijn. Intussen verheugen wij ons over de reactie, die wel geleerd heeft, dat monumentenzorg als een natio nale zorg beschouwd moet worden. Het Oversticht waarschuwt Ons lid het Gen. Het Oversticht heeft op zijn ver gadering van 24 Nov. j.1. een motie aangenomen, waarin men zijn leedwezen betuigt over het feit, „dat de bezuiniging van 's Rijks uitgaven, voor wat betreft het herstel van monumenten van ge schiedenis en kunst, er toe leidt, dat tal van oude, doch veelal na restauratie niettemin practisch bruikbaar te maken oude gebouwen, voor welker instandhouding een betrekkelijk gering bedrag be nodigd zou zijn, in deze tijd ten ondergang worden gedoemd, waardoor blijvende en dikwijls onher stelbare schade aan dit cultureel bezit van het Ne derlandse volk zal worden toegebracht". Het bestuur van de Bond Heemschut had een der gelijke mening reeds eerder kenbaar gemaakt. Het zou goed zijn, als nog veel meer verenigingen en instanties, wie deze zaak ter harte gaat, zich op deze wijze uitten, opdat een nóg duidelijker beeld wordt verkregen van de belangstelling, die in den lande voor ons cultuurbezit bestaat. Laat onze leden-verenigingen dit onderwerp in haar verga deringen ter sprake brengen en haar conclusies in 1 2.000.000. - 1.450.000. - 2.500.000. - 2.500.000.— - 2.500.000. i95i - 2.200.000.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 9