king zou worden voorgelezen. Bij brand werd de bel langzaam of vlug geluid, naar gelang de brand verminderde of in hevigheid toenam. Door de Kasteelpoort komt men op het grote bin nenplein, oorspronkelijk de tuin van de jonge Van der Stel, waarin deze talrijke door hem ingevoerde planten kweekte. Het gebouw rechts van de Kas teelpoort wordt thans gebruikt door de bevelvoe rende officier van het Kaapse commando. Recht tegenover de Kasteelpoort verrijst het gouverne mentsgebouw met raadzaal. De grote binnenplaats van het fort werd in 1691 in twee helften verdeeld door de aanleg van een muur van 542 voet lang, 39 voet hoog en 10 voet breed aan de voet, maar 6 voet aan het boveneinde. Voor de raadzaal is op het eind van de 18de eeuw een fraai balcon aangebracht. Men noemde het de KAT, vanwaar alle proclama ties, zoals gezegd, werden voorgelezen. De raadzaal binnengaande komt men in het meest historische gedeelte van het gebouw. Hier vergaderde de Raad van de opvolgende gouver neurs en zetelde het Hof van Justitie. De ruime vertrekken met bruine plavuizen vloer, de oude compagniesmeubelen, de fraaie schouw, lichtkro nen, schilderijen, Friese klokken, enz., zijn een lust voor het oog, ook in de ontvangstzalen in hetzelfde gebouw, waarin eerst de Nederlandse, later de Engelse gouverneurs hun partijen gaven. Een poort leidt naar het tweede gedeelte van de binnenplaats, waar nog de oorspronkelijke water put gelegen is en de bergplaatsen voor graan. Boven op het bolwerk Leerdam heeft men een schitterend uitzicht op de stad en de baai. Op het bolwerk Catzenellenbogen is op een steen in de muur een schip uitgehouwen, waarschijnlijk in de 18de eeuw. Dè maker is onbekend. Het schip ge lijkt op een Oostindievaarder, voorkomende op het zegel der V.O.C. Onder gouverneur De Graaf's bewind werden de gevangenissen aangebouwd met haar sombere, donkere cellen, waarin geen licht doordrong en de martelkamers, waarin de gevangenen hun schuld moesten bekennen alvorens te worden geexecu- teerd. Al het materiaal van het fort, de stenen, tegels, enz. was uit het vaderland overgebracht en deels ook uit Indie. Van de Buitenkantstraat af het kasteel binnenko mende, ziet men ter weerszijden een stenen leeuw. Destijds moest ieder, die Kaapstad binnenkwam, langs deze weg gaan, langs de Van Imhoff-batterij, welke in 1896 werd gesloopt. Het ligt in het voornemen der overheid, na vertrek van de militaire bezetting, van het Kasteel de Goe de Hoop een museum te maken, wat het feitelijk al is; een machtig stuk uit het verleden, waar onze voorouders gewerkt, gezwoegd, geworsteld hebben en hun feilen en deugden toonden in het beheer van de hun toevertrouwde kolonie, welke, helaas, en buiten onze schuld, verloren ging, maar waarop Nederland zijn stempel heeft gedrukt. W. A. van den Wall B ak e DE LINDESE MOLEN Linde is een buurtschap in de steeds nog zo rijk aan natuurschoon zijnde gemeente Vorden in de Gel derse Achterhoek. Het middelpunt van de buurt schap wordt gevormd door een bakkerij met krui denierswinkel, waar letterlijk alles te krijgen is wat voor de dagelijkse behoefte van de omliggende boerderijen nodig is, een smederij en een windmo len. Deze molen is, of liever gezegd was tot voor kort, schilderachtig gelegen op het hoogste punt van de Lindese Enk en beheerst in verre omtrek het mooie landschap, de prachtige, hoog gelegen enk, waarop in ieder jaargetijde bedrijvigheid "heerst van mest varen (rijden), bouwen (ploegen) zaaien, eggen, maaien en oogsten, omgeven door een bosrijk landschap dat in de diepte ligt. Ieder jaar in September, als de drukste werkzaam heden op de boerderij zijn afgelopen, wordt rondom dat middelpunt het Lindese feest gevierd, een een voudig landelijk feest met vogelschieten, ringrijden, zaklopen, vendelzwaaien, enz., terwijl een dans- 11 Kaapstad, Het kasteel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 19