yi dan sloot men dc belhamels in kettingen, twee aan twee; anderen werden aan hun kruiwagens geke tend of aan de voeten geboeid. De eerste steen van het stenen fort werd 2 Januari 1666 gelegd. Dit geschiedde door de commandeur Van Riebeeck, de secundo, de predikant en de fis caal met veel plechtigheid. Die dag was een feest dag, waarop de burgerij werd onthaald. Er werd door een liefhebber-dichter een vers voorgedragen, dat het feit vereeuwigde. Slechts langzaam vorderde het werk, dat jaren in beslag nam en zelfs in 1667 werd gestaakt, toen De Ruyter met zijn vloot zijn grote overwinningen be haalde. Slechts een der 5 bolwer ken was toen klaar, waarop nog te lezen staatLudovicus 1667. Maar bij het hervatten der vijandelijk heden met Frankrijk nam men het werk weer op. Inmiddels was Van Riebeeck tot een andere werkkring in Indie ge roepen. Zijn opvolger was Goe- verneur Bax. Zowel hij als zijn echtgenote moedigden het werk aan door zelf manden met aarde aan te dragen, hij 12, zijn echt genote 6. Daarna kwamen zijn zoon, de officieren van het garni zoen, hun vrouwen en voorname burgers het goede voorbeeld vol gen. Zelfs werd er een verorde ning in het leven geroepen, welke bepaalde, dat ieder, man zowel als vrouw, die het fort voorbij kwam, verplicht was zoveel man den aarde als mogelijk was met zich te brengen, opdat het werk goed zou vorderen. In 1674 werd het kasteel betrok ken. Het oude fort door Van Rie beeck aangelegd, was toen verval len en werd verder gesloopt. Het nieuwe fort was in 1679 geheel voltooid en aan de vijf bolwerken gaf men ter ere van de stadhouder de namen Buuren, Nassau, Cat- zenellenbogen, Oranje en Leer dam. Deze namen prijken er thans nog op. Al zeggen ze de voorbijrijdende treinreizigers wei nig, de Nederlander vervullen zij met trots, als een eerbiedige her innering aan de titels en bezit tingen van de Stadhouder, de Prins van Oranje. Gouverneur Simon van der Stel liet de oorspronkelijke ingang, welke aan de zee zijde lag, dichtmetselen en opende de tegenwoor dige ingang, de Kasteelpoort, in 1682. Dit monu mentale gebouw draagt de wapenschilden van Hoorn, Delft, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Enkhuizen, naar de verschillende Kamers van de V.O.C., welks monogram er, met de Hollandse Leeuw, op prijkt. De bel in het torentje, dat zich statig daarboven verheft, draagt het jaartal 1697. Zij werd niet alleen gebruikt om de tijd aan te geven, maar tevens als een alarmbel en als teken ter waarschuwing aan de burgerij, dat een procla matie, verordening of gouvernementsbekendma- 10 Kaapstad, Poort van het Kasteel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 18