En de kosten? Die zullen, als dit alles in étappes ge beurt, onder leiding van een of meer bekwame ar chitecten, volgens een van te voren opgesteld plan, niet zo geweldig oplopen. Daar komt bij, dat Sit- tard dank zij zijn ligging aan een drukke verkeers- route en temidden van veel natuurschoon, een be langrijk toeristisch centrum kan worden, met alle positieve financiële consequenties van dien. Men kan het betreuren, dat men bij restauraties tegenwoordig zo sterk naar rentabiliteit moet kij ken. Het is een feit, dat alleen dan de benodigde gelden op tamelijk eenvoudige wijze te vinden zijn, als deze rentabiliteit vast staat. Wanneer het Sittards Gemeentebestuur de kansen, die in restauratie van haar bezit gelegen zijn, aan grijpt, wanneer zij de burgerij, die zeker zal willen volgen, ondersteunt, dan zal die rente niet uitblij ven. Sittard heeft alles in zich, wat het tot een druk bezocht en bekend stadje kan maken. En mochten de vroede vaderen twijfelen, dat ze om inlichtingen gaan naar die van Elburg of Amers foort F r e üf Oudschans D e n tfZ HET KASTEEL VAN DE KAAP DE GOEDE HOOP Het Kasteel van de Kaap de Goede Hoop, thans het hoofdkwartier van het Departement van Ver dediging van de Unie van Zuid-Afrika, is het oud ste monument van Kaapstad, de moederstad van Zuid-Afrika. Het verbindt het land met de dagen van, hen, die de grondslag voor de Europese be schaving in Zuid-Afrika legden. Het Kasteel is het middelpunt van burgerlijke en militaire bedrijvig heid geweest van voorbijgegane geslachten. Het Kasteel was niet het eerste verdedigingswerk aan Tafelbergs kust. Toen Van Riebeeck op 7 April 1652 voet aan wal zette, achtte hij het hoog nodig een verdedigingswerk aan te leggen, een fort met bolwerken, meer bedoeld om het garnizoen tegen plunderende Hottentotten en wilde dieren te be schermen. Het huidige Kasteel werd gebouwd om de vestiging tegen een aanval van een vreemde mo gendheid te beschermen, die op de Kaap het oog geslagen had. Er was de O.I. Compagnie veel aan gelegen, het verversingsstation, dat halverwegen Indie lag, te behouden. Van Riebeeck's aarden fort was als een vijfpuntige ster aangelegd, terwijl ook het Kasteel een vijfhoek vertoont, met bastions naar het systeem van Vauban. Of het doelmatig ge bouwd was is nooit bewezen, want nimmer is het tegen een aanslag van een buitenlandse vijand gebruikt. De oorlogen tussen Engeland en de Nederlanden hebben de noodzakelijkheid van een sterk verde digingswerk vergroot. In 1665 werd een plek uitge kozen en 300 manschappen van voorbijgaande Oostindievaarders aangehouden voor de aanleg. Velen hunner waren meer op bezoek aan de kroeg, dan op hun werk gesteld, dat zij dikwijls in de steek lieten, zodat de overheid hun aanzegde, dat zij aan een kruiwagen gebonden, en hun loon ingehouden zou worden, wanneer zij die slechte gewoonten niet nalieten. Tal van de gedwongen arbeiders deser teerden naar het binnenland; werden ze gepakt, 9 Kaapstad, „Dc Kat" in het kasteel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 17