zodat de lasten niet te zwaar op de gemeentelijke kas gaan drukken. Merkwaardigheden als Sande- renbout, kunnen tegen een kleine vergoeding voor het publiek opengesteld worden. Een inventaris ware op te maken van de fraaie pan den in de binnenstadde gemeente kan het voor beeld geven, door haar eigendommen te restaure ren. Dat loont de moeite, en levert goed verhuur bare welstandswoningen op l_men zie Amersfoort). Daarbij dient er wel voor gezorgd te wordendat m de uitbreiding niet teveel welstandswoningen opgenomen wordenopdat de binnenstad in trek blijft. De voorge nomen sanering van een enkel stadsdeel geschiede in nauw overleg met Monumentenzorg, met be houd en eerherstel van de waardevolle panden, en met inachtneming van het totale aspect door de nieuwe bebouwing. Voor een enkel groot complex als „Den Tempel ware een geschikte bestemming te zoeken (hotel?). De beide Waterradmolens kunnen hersteld wor- den en voor electriciteitsopwekking gebezigd wor- den. Door samenwerking van Gemeente en Elec- Sntard, Markt tussen Limbnchterstraat en Gats, 1900 triciteits Mijkan deze kosteloze energiebron benut worden, tot heil van het stadsbeeld tevens. bouwing vlak langs deze weg zal het aspect grondig wijzigen en verminderen. Men kan dat reeds zien bij de Deken Thijssenstraat, waar een flatgebouw vlak bij de wal is neergezet. Niemand zal ontken nen, dat in ons overbevolkte land gebouwen met verscheidene woonlagen noodzakelijk zijn, dat be tekent nog niet, dat men ze op elke plaats kan neer zetten Een soort ceintuurbaan is in dit plan ook noodza kelijk geacht, deze komt echter aanmerkelijk ver der van de wal af te liggen, terwijl bebouwing het gezicht daarop zal wegnemen. Zowel de practische als de aesthetische voordelen gaan daarmede te loor. De strijd om de wallen is dus nog niet gewonnen, maar evenmin verloren. „Doorgaan", het aloude Marine-devies, blijft ook hier gelden voor Heem- schut's actie. Wat echter kan Heemschut als positieve bijdrage plaatsen naast zijn critiek? Mijns inziens het vol gende De wallen, thans een dijk om de stad heen, bevat ten over hun gehele lengte aanzienlijke resten van de stadsmuur. Hiermede is Sittard een unicum in ons landResten van muurtorens en bolwerken zijn aanwezig (zoals het verm. i6de-eeuwse bastion „Fort Sanderenbout", met zijn allermerkwaardig ste kanonkelders, dat, na een provisorisch herstel enkele jaren geleden, alweer m verval verkeert). Dit gehele complex-komt in aanmerking voor res tauratic. Een plan daartoe ware door een bekwaam slttard, Markt thans. Dc zijmuur van het huis rechts is architect op te stellen en in étappes uit te voeren, van vakwerk. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 16