gen had als winkelstraat en ver keersweg, werd aangelegd en werd een grandioze mislukking. Het loopt op het ogenblik als een vergeten straatje langs achter muren van tuinen, dat is al. De Ringbaan-oplossing werd in dertijd aangegeven door de Rijks commissie voor de Monumenten zorg, juister gezegd, door een de putatie daaruit, bestaande uit Prof. Dr. J. A. G. van der Steur, Dr. Jan Kalf en Dr. H. P. Berlage. Ze heeft alle kenmerken van de „goe de greep"monumentaliteit en practische kwaliteiten. Immers, het is een niet te onderschatten voordeel, wanneer het doorgaan de verkeer op ruime wegen on middellijk langs het centrum ge voerd kan wordenhet is gemak- kelijk, wanneer het stadsverkeer de nauwe straten in de kern kan mijden en toch over korte ver bindingswegen beschikt; wanneer men van de kern uit, meteen de hoofdverkeerswegen bereikt heeft. De royale maar zeker niet verkwistende groen strook bewerkt een welkome, doch niet hinderlijke scheiding tussen kern en buitenwijken, en biedt mogelijkheden tot het inrichten van parkeerruim ten bij de toegangswegen, alsook tot recreatie in het centrum. Tenslotte, wat zal er fraaier zijn, wanneer er ruim te blijft om het oude stadje heen, zodat men het in zijn wallen besloten kan zien liggen? Het plan is weer actueel gewor den, nu de uitbreiding van Sittard op grote schaal aangepakt zal worden, voornamelijk met het oog op de huisvestingsplannen van de Staatsmijnen, waardoor de stad sterk zal moeten groeien. Er werden uitbreidingsplannen overwogen, en het scheen, dat een groot stuk van de wal zou moeten verdwijnen, zoals in ons nummer van October 1951 ook werd be richt. Inmiddels, de krachtige tegenstand van velschillende in stanties heeft een wending tenge volge gehad: de wal zelf blijft voorlopig onaangetast. Dankbaar moet ook hier genoemd worden de enthousiaste belangstelling van de burgerij Verangert de planne, 't is nog neit te laat, Mit waat d'r wilt doon is toch niemes gebaat, Wat eeuwe al schtong en nog eeuw kan schtaon, Dat zulle veer desnoods verbaetere gaon. Oos veurauwesj hobbe de Wal aangelag, Veer gave h'm trok aan 't naogeschlach. Is de Wal nu gered? Zeer beslist niet. De plannen zijn nu zo gewijzigd, hoewel nog geenszins vastge steld, dat de betrokken wegen, die eerst op het ter rein dat de wal inneemt zouden lopen, er nu vlak onder komen te liggen. Noodzakelijke ophogingen zullen de wal dan lager doen schijnen, en de be- 7 s Sittard, In de Limbrichterstraat nu. Sittard, straatje met opgang naar de Wal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 15