Corneille F. Janssen SITTARD, EEN VERSTOFT KLEINOOD Goed, Gij, Heemschutter, kent Uw land; Ge hebt zijn schoonheid hef, dus Ge móét het wel kennen. Dus kent Gij ook Sittard. Sittard? Jawel, een plaatsje in Lim burgs wespentaille, die inmiddels, onze armoede ten spijt, al wat ge vulder geworden is, meer niet. Geen bijzondere aandacht waard. Deze mening, tot voOr kort mijn mening, en wellicht ook de Uwe, verlangt, eist herziening. Sittard is een ten onrechte vergeten oord, en een bezoek niet alleen, maar alge mene aandacht volledig waard. Een stelling, die voorzeker verde diging verdient, als welke de vol gende bijdrage gelde. Sittard dan, kan niet bogen op eer- ste-rangs monumenten, op gebou wen die zullen opduiken in de wer ken der architectuur-historici. Het bezit wel een flink aantal monu menten van „geringere" betekenis, die echter stuk voor stuk een kunstzinnige waarde vertegenwoor digen die er zijn mag. Daar komt tenslotte bij, dat deze gebouwen hun schoonheid ten toon spreiden in een stadsbeeld, dat geen bijzonder storende ele menten bevat, en waar de enkele ontspoorde ge vel zich niet al te luidruchtig en breeduit naar voren dringt. De gevels vormen de grondslag van het stadsbeeld, de kerken: St. Pieter (1400) met grote toren (1518, de restauratie loopt ten einde), St. Michael (1659) en Ned. Herv. (1657) en de kapel van het nog aldus gebruikte klooster Agnetenberg (1699) alsmede het oude Dominicanen-klooster (d: 1650) vormen, ieder in één hoek van de stad, de hoogtepunten. Om dit alles heen loopt dan de stadswal, een reeds in 1678 ontmanteld verdedigingswerk, waarin helaas alle poorten ontbreken, maar waar hoogst interes sante resten van verdedigingswerken van het mid den der 13de eeuw af in verborgen liggen, als een vredige groene ellips, met linden beplant. De dub bele gracht ervoor, is reeds lang gedempt; de tuinen die er thans op liggen verhogen de lande lijke sfeer, met uitzondering van het terrein van de „gasfabriek", waar een lelijke gashouder aan de voet van de wal staat. Een beeld van tamelijke gaafheid dus, dat nog ver levendigd wordt door de armen van de Geleen, die door de stad (gedeeltelijk overkluisd) en er langs stromen. Er zijn in het algemene beeld zeker verliezen te constateren. Foto's uit het begin van de eeuw ge ven er een indruk van. Zelfs is een enkele unieke reeks geschonden, een onherstelbare leegte achter latend. Ook Thijm's „plaasteraars" hebben ge woed, en meters en meters met Portland-cement bedekt. En tóch, ondanks dit alles, is de schaal van de ge bouwen, de hoogte en afmetingen, alsook de kleur goed gebleven. Sittard heeft stemming, en een on miskenbare intimiteit. Pleister heeft twee aangename eigenschappenhet is te verwijderen, en het pakt slecht op hout. Dit laatste is voor Sittard van betekenistalloze huizen in de binnenstad bezitten vakwerk-wanden. Mid deleeuws? Misschien nog een enkele, hoewel ik het waarschijnlijker acht, dat de deerlijk vervallen huis jes in de Gruiserstraat met „Anno Domi 1593" in onhandige Gothische minuskels in de dorpel boven de deur tot de oudste specimina behoren, en het merendeel wel later zal zijn. Niettemin: voor Nederland een minder gewoon gezicht 'm 5 Siltaid, Nieuwe lan tarenpaal, voorbeeld van geslaagde mo derne vormgeving. Sittard, in de Limbrichterstraat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 13