plaatselijke en nationale pers kenbaar maken. Wij betreuren zo dikwijls, dat er in de negentiende eeuw zoveel waardevols verloren is gegaan. Thans dreigt dit gevaar dagelijks opnieuw. Men zij op zijn hoede niet alleen, maar ook weerbaar! Thans beschikken wij over een Rijksdienst voor de Monumentenzorg, zoals de negentiende eeuw die niet kende. Thans beschikken wij, dank zij de werk wijze van deze Dienst, over vele kundige architec ten, die de restauratietechniek behoorlijk beheer sen. Wij zien rondom ons, hoe restauratie niet al leen het landsschoon ten goede komt, maar boven dien tal van huizen weer voor bewoning geschikt maakt. Er is dus alle aanleiding om met kracht op goed onderhoud en op restauratie van onze monu menten aan te dringen. Laat men het dan ook doen. Uitbreidingsplan Schoorl Het Provinciaal bestuur van Noordholland heeft besloten, het ontwerp-uitbreidingsplan voor de ge meente Schoorl, waartegen onze Bond indertijd heeft geprotesteerd, in te trekken. Het is te hopen, dat er een gewijzigd plan zal komen, waarbij met de geopperde bezwaren rekening wordt gehouden. In Goes geen gemeentelijke schoonheidscommissie Het gemeentebestuur van Goes berichtte, dat het meent, dat de Provinciale Zeeuwse Schoonheids commissie de door Heemschut voorgestane belan gen voldoende behartigt, zodat het niet nodig wordt geacht, een commissie voor Goes in het leven te roepen. In ons vorige nummer kon men zien, wat er, on danks deze commissie op Walcheren tot stand kan komen. Dat ligt niet aan de commissie. Deze is na melijk ter beschikking van de gemeenten, die van haar diensten gebruik willen maken. En vele willen dat blijkbaar niet. Bovendien is deze commissie een welstandscom missie, welke bouwplannen beoordeelt, en dus op instandhouding en verbetering van oude stadsbeel den geen enkele invloed kan uitoefenen. Het zou een stap in de goede richting zijn, wanneer een be paling in de bouwverordeningen kon worden op genomen, dat de Provinciale commissie om advies gevraagd dient te worden. Goes, Haven Hierbij publiceren wij twee foto's, die de Kade te Goes vertonen, zoals zij nu is en zoals zij na dem ping van de Haven worden kan. Destijds waar schuwden wij reeds, dat het leggen van een lage vaste brug gevolgd zou worden door een dem pingsplan, helaas, dat is er prompt. Dank zij de welwillendheid van het „Zeeuws Dag blad" kunnen wij de foto publiceren die sugge reert, hoe de Kade er na de demping uit kan zien. Ge ziet welk een slag het Goese stedeschoon wordt toegebracht. En dan is het nog wel gunstig voor gesteld zonder straatmeubilair, dat onafscheidelijk meekomt met zulke dempingen. Wij bedoelen: transformatorhuisje, lichtmasten (er staat er slechts één op de foto), reclameborden, autowachtershuisje, urinoir, benzinepomp, brievenbus, zandbak, enz. Verdwijnende klinkerkeien Gedeputeerden van Limburg berichtten, dat be langrijke complexen keibestratingen alleen voor komen te Maastricht, Roermond, Venlo, Weert en Venray. Dit moet een misverstand zijn. De Bond Heemschut heeft nu verduidelijkt, dat het niet gaat om grote of kleine, maar om aesthetisch belangrijke complexen. Ook in dorpjes kunnen kleine stukken keibestrating voorkomen, welke geen hinder ver oorzaken aan het verkeer, doch die voor de schoon heid van het dorpsbeeld onmisbaar zijn. De Slaperdijk in de Gelderse vallei Een zeer schilderachtig complex vormt de Slaper dijk in de Gelderse vallei, welke ten dele met hak hout is begroeid, waarbij kleine poelen herinneren aan oude doorbraken. Het beherende waterschap „De Lunterse beek" overwoog de dijk te slechten, de poeltjes te dempen en daardoor cultuurgrond te winnen. De Contactcommissie en de Bond Heemschut heb ben zich tegen deze plannen gekeerd, als gevolg waarvan het waterschap thans besprekingen heeft geopend met het Utrechts en het Gelders Land schap, opdat een bevredigende regeling kan wor den getroffen. De kastanjes in Schoonhoven De kastanjes aan de oude haven van Schoonhoven geven aan het stadsbeeld een bijzondere bekoring. Zij worden met kappen bedreigd, onder het mo tief, dat op die wijze meer licht in de huizen ver kregen zal worden. De Bond Heemschut heeft ver zocht het daarheen te leiden, dat de bomen ge spaard kunnen worden. 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 10