H. B ack x van W e e r el d DE SCHUTTERSGILDEN IN HOOGTIJD In September houden de meeste Brabantse en Lim burgse Schuttersgilden hun jaarlijkse Schutters feest en het hoogtepunt daarvan vormt het zogen. „Vogel- of Koning-schieten". Op deze dag trekken de schutters in een kleurige optocht door het dorp naar de plek waar geschoten zal worden. De Brabantse schutters met hun breedgerande pluimhoeden en kleurige sjerpen óf de Limburgers in hun ouderwetse legeruniformen bieden ons in het voorbijgaan een schilderachtig schouwspel. De oeroude tradities en volksgebruiken hebben hier weerstand weten te bieden aan de geest van modernisering en verval en dit oude schuttersfeest wordt tot op heden dan ook nog in menige Brabantse en Limburgse gemeente in oude glorie en volle ernst gevierd De Schuttersgilden zijn oud. Reeds bij het ontstaan der steden vormden zij keurbenden tot bescher ming der burgerij. Later werden zij een hulp van stads- of dorpsbestuur en van de Kerkzij verleen den o.m. hun bijstand bij de processies. Steeds kozen zij een Heilige tot hun Schutspatroon - zo heeft men 't St. Jorisgilde, 't St. Willibrordus- gilde en nog tal van andere Schuttersgilden, welke met hun eeuwenoude gebruiken tot op de huidige dag zijn blijven bestaan. Jan ter Gouw noemt de gilden broederlijke vereni gingen tot onderlinge bijstand, zo oud als ons volk. Waar het gildeleven nog bloeit houdt men weke lijks schietoefeningen en éénmaal per jaai heeft dan het gróte Gildefeest plaats, nml. het reeds ge noemde „Vogel- of Koningschieten". Een uit hout vervaardigde vogel (veelal de pape gaai of kortweg gaai genoemd) met uitstaande staart en vleugels, het geheel versierd met bloemen, zit stevig op een ijzeren stang vast en wordt zo op een hoge dennemast geplaatst. Op de iste Dinsdag van September waren wij aan wezig bij het „Koningschieten" van het St. Willi- brordusgilde te Bakel. In dit gemoedelijke Brabant se dorp vindt dit schuttersfeest nog jaarlijks naar eeuwenoud gebruik plaats. Het bijzondere van het „Koningschieten" te Bakel is echter, dat dit de enige gemeente in ons land is, waar de vogel niét op een dennemast maar op de bovenste wiek van de dorpsmolen, 'n standerdmo len, geplaatst wordt. Een gebruik dat oudtijds in Vlaanderen meer in zwang was. Wij zien dit o.a. nog afgebeeld op een oude Vlaamse gravure uit de 16de eeuw van de hand van Pieter v.d. Heyden (meer bekend als Petrus a Merica) in het werk van René van Bastelaer: „Les Estampes de Peter Brue- gel 1'ansien" - Brussel 1908. V. d. Heyden was een Antwerpse graveur en werk te naar Pieter Bruegel de Oude. Op deze oude gravure staat op een heuvel een stan derdmolen omringd door boogschutters, die met pijlen op de vogel in de bovenste wiek schieten. De feestelijkheden te Bakel begonnen in de vroege morgen met het gezamenlijk bijwonen van een plechtige H. Mis. Koning, gildebestuur, vendel en schutters trekken in vol ornaat met vanen en wape nen de kerk binnen, waarbij vlaggen, trommel en wapenen echter in het kerkportaal worden neerge zet. Na afloop van de Mis trekt men naar 't Gildehuis - hotel „De Gouden Leeuw" - waar dan de stoet, vermeerderd met de muzi kanten van de dorpsharmonie, opnieuw wordt opgesteld. Voorop gaat de vaandeldrager te paard, getooid met een grote, hoge met rode struisveren versier de, hoed en gekleed in rode blouse, zwarte broek en rijlaarzen. In de hand houdt hij een lange houten lans, waaraan 't St. Willibrordus- vaandel lustig in de morgenbries wappert. Achter de vaandeldrager komt de muziek, dan de tamboer van 't gilde met zijn hoge koperen trom en vervolgens de vendel- 106 Oude Vlaamse gravure uit de 16de eeuw, voorstellende een St. Joris schutters feest, vervaardigd door Pieter v. d. Heyden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 20