van de gele tegels die vaak voor urinoirs gebruikt worden, een monument voor de gevallenen opge richt. Tot bekroning van al dit fraais zijnde lantarens van de torens (met lood, dat prachtig gepatineerd had, bekleed), Joost mag weten waarom, brons groen geschilderd. Zijn hier boosdoeners, opzettelijke vernielers aan het werk? Neen stellig niet. Maar wel heerst de - goedwillende - onwetendheid, die met o zo'n roerende zorg voor 't oude schoon precies dat doet wat verkeerd is Gelukkig ligt daarin het aangrijpingspunt voor Heemschut Immers, waar bij bestuurderen en hoofden van dienst de goede wil aanwezig, maar de kennis en kunde onvolledig is, kunnen raadgevers uitkomst brengen. Daarom drong Heemschut er bij het Gemeentebestuur op aan, een Commissie voor Monumenten- en Welstandsvraagstukken in het le ven te roepen Er zijn in Zeeland genoeg kundige en begaafde architecten te vinden, die gaarne een deel van de zorg voor de schoonheid van Goes zul len dragen, en tevens willen zorgen dat vergrijpen aan 't kostelijke monumenten bezit van deze stad, waaruit ik hierboven een greep heb gedaan, ach terwege kunnen blijven. Weigert men dit, dan wordt de kans, van Goes een der schoonste steden in ons land te maken, gemist Moge Heemschut's verzoek niet zonder weerklank blijven N.B. De in de plattegrond aangegeven „overwogen doorbraak" berust niet op officiële gegevens, maar is slechts een aanduiding, hoe deze oplossing ver moedelijk wel gerealiseerd zal moeten worden Deze waarschijnlijkheid is ten aanzien van de Brouwersgang iets sterker, om dat de met het oog op deze doorbraak te amoveren panden door de Gemeente onlangs zijn aangekocht. A. G. M. B o o s t AMSTERDAM-HAARLEM: EEN LELIJKE WEG! AMSTERDAM-HAARLEM: een lelijke weg! Een van de meest „dorre" wegen met een palen wee ongekend, is de Rijksweg Amsterdam-Haar lem. Als zeer drukke en belangrijke verkeersweg is hij wat aanleg betreft even technisch verantwoord, als de daarnaast liggende tramlijn, trekvaart en spoor baan, doch ook even nuchter. Hier kan met recht gesproken worden van een ge slaagde bundeling van lelijke elementen, waardoor een geheel is ontstaan dat troostelozer is dan de foto aangeeft. Als grote toeristische uitvalsweg van de hoofdstad naar het kustgebied voldoet de weg bepaaldelijk niet aan de meest elementaire aesthetische eisen en het zijn vooral de duizenden wielrijders, die in het zomerseizoen van het ernaast gelegen rijwielpad gebruik maken, die de volle naaktheid van dit on beschaduwde en aan alle winden blootgestelde pad moeten ondergaan. Tussen tram- en rijbaan is helaas blijkbaar geen ruimte om enige beplanting aan te brengen, die 't troosteloze aspect van de in perspectief geziene mas ten, portalen en palenrijen althans enigszins zou kunnen breken. Wel bevindt zich tussen rijbaan en rijwielpad een smalle groenstrook, die ons inziens zeker een bo menrij, afgewisseld met enig struikgewas zou kun nen bevatten - bijgaande foto illustreert op duide lijke wijze het weldoend effect van een beplanting. Wij menen dat een taak voor de Rijkswaterstaat is weggelegd om de landschappelijke behandeling van deze weg eens met kracht aan te vatten. 103 troosteloos weldadig aandoende beplanting

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 17