De doorbraak is niet de enige bedreiging. Op marktdagen heerst er gebrek aan parkeerruimte. De middenstand vindt dit ongewenst en zoekt de verbetering in: demping van de Haven Daarmee verkrijgt men een groot parkeerterrein in de on middellijke nabijheid van het winkelcentrum. Onze lezers zullen weten, dat Heemschut, toen deze plannen indertijd ter sprake kwamen, bij de Raad daartegen geprotesteerd heeft Deze ver wierp het plan, op grond van de hoge kosten. Een principieel besluit, de schoonheid van de Haven te sparen, is niet gevallen. Het onderhavige probleem is inderdaad enigszins gecompliceerd; immers, Goes ontleent zijn be staan aan zijn functie van verzorgings- (markt-, winkel-) centrum voor Zuid-Beveland. Het bestaan van de stad hangt dus nauw samen met de bloei van zijn markt en zijn winkelstand Mag men ech ter de schoonheid en de harmonie van het stads beeld aan de utiliteit opofferen? Ons antwoord moet noodzakelijk luiden: zolang niet alles is ge probeerd om een redelijke andere oplossing te ver krijgen, zeer zeker niet Die oplossing kan niet liggen in een verbreding van de kaden van de Havenhet wateroppervlak zou te klein worden. Ongetwijfeld zal men dan ook moeten overgaan tot het zoeken van parkeerruim ten aan de toegangswegen tot de stad. Zou het zo'n nadeel zijn, als de parkerende wagens zoveel moge lijk van het marktgewoel en het winkelende pu bliek verwijderd worden gehouden? De afstanden in Goes zijn bovendien niet zo groot, dat de auto mobilist daar langer zou moeten lopen om van het parkeerterrein de winkelstraten te bereiken, dan in Amsterdam Er zijn nog meer zaken, die, hoewel van kleiner for maat, aan het karakter van Goes afbreuk doen. Het is onmogelijk ze alle te noemen; hier volgt slechts een greep Zo zijn daar de gaslantarens uit de vorige eeuw, compleet met gietijzeren armen en lotos-palmetten- rand langs de kap, die met aluminiumverf zijn in gesmeerd, en nu brutaal blikkeren aan de oude ge vels; daar is de lelijke muziektent op de Markt, de gladde machinale bakstenen op het middenveld, waar vroeger „kinderhoofdjes" lagen (verdwenen zonder noodzaak, want verkeer is er niet op)daar is ook een Politiebureau zó lelijk, dat het onbegrij pelijk is, dat er nog geen geschoren linden voor staan, die het geval camoufleren (er is ruimte voor Ja, en daar is het Stadhuis. Eén middeleeuwse to ren, daaraan een middenpartij en een lage toren uit 1771, Louis XV. Om de ramen en vooral om de poorten van de als Waag ingerichte benedenruimte fraai bewerkte hardstenen harnassen. Een lust voor het oog, tot voor kort. Men is namelijk op het idee gekomen, met echt Nederlandse zindelijkheid, de poorten en de stoep met hun fijne ornament en hun weke, diepe profielen, te reinigen met niets minder dan de zandstraal. Wèg frijnslag, wèg fijne profielenAlle pittige kantigheid weggevaagd voor een onduidelijk hol en bol glooiend oppervlak De hardsteen is zo schel blauw geworden, zo meedo genloos ontdaan van alle patina, dat men van verre meent propere copieen in schokbeton te zien In de lage toren bevindt zich een nis, gelijkvormig aan de Waagpoorten Daarin is, o a met behulp 102 T§t V9SIISI Aan de haven van Goes Het Stadhuis te Goes.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 16